SPRAWDŹ, czy TWOJE NAZWISKO jest na liście najpopularniejszych w Polsce

Śledzimy rankingi najpopularniejszych imion, ale nie zwracamy uwagi na nazwiska. Zapytani o to najbardziej powszechne, odpowiadamy: Kowalski. Jak jest w rzeczywistości?

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji jest dostępna lista najbardziej popularnych nazwisk w Polsce. Oto pierwsza dziesiątka:

10. Szymański
Podobno najwięcej osób o tym nazwisku zamieszkuje tereny Kujaw, Lubelszczyzny, Mazowsza i Małopolski.

9. Zieliński
Pochodzi ono od nazw miejscowości: Zieleniec i Zieleń. To nazwisko nosi m.in. piłkarz Piotr Zieliński.

8. Dąbrowski
Należy do nazwisk szlacheckich. Nosili je Dąbrowscy herbu Kuszaba, Dąbrowa i Warnia. To nazwisko m.in. piosenkarki Anny Dąbrowskiej.

7. Lewandowski
Jego pochodzenie nie jest jasne. Być może wzięło się od imienia Lew, druga wersja zakłada, że pochodzi o lawendy. W Polsce najbardziej znaną parą o tym nazwisku są Anna i Robert.

6. Kamiński
Najbardziej popularne w północnej i środkowej Polsce. Pochodzi od słowa kamień. To nazwisko nosi m.in. aktorka Julia Kamińska.

5. Kowalczyk
Pochodzi od słowa kowalczyk, czyli czeladnik. Znane osoby o tym nazwisku to Justyna Kowalczyk, narciarka, Mateusz Kowalczyk, tenisista.

4. Wójcik
Najwięcej osób o tym nazwisku mieszka w południowo-wschodniej Polsce. Najbardziej znanymi Wójcikami są Michał i Marcin — twórcy kabaretowi.

3. Wiśniewski
Najwięcej Wiśniewskich mieszka w Warszawie, Toruniu i Łodzi. To nazwisko ma pochodzenie odmiejscowe. Znany Wiśniewski to m.in. wokalista Ich Troje.

2. Kowalski
Utworzono je od nazwy miejscowości Kowale poprzez dodanie końcówki -ski. Wiele rodów szlacheckich nosiło to nazwisko, współcześnie — m.in. popularna piosenkarka Kasia Kowalska.

1. Nowak
Najwięcej osób o tym nazwisku mieszka w centralnej i zachodniej Polsce. Pochodzi ono od słowa nowy. Nosi je wiele osób powszechnie znanych. Można wymienić np. Sławomira Nowaka, polityka.

Zobacz też: Osoby o tych imionach są NAJGORĘTSZYMI KOCHANKAMI. Sprawdź

Źródło: gov.pl
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze