„Staroświecka dziewczyna”. Nie taka staroświecka! [RECENZJA]
„Staroświecka dziewczyna” to powieść, którą napisała Louisa May Alcott, znana przede wszystkim dzięki książce „Małe kobietki”.
„Staroświecka dziewczyna” po raz pierwszy wydana została w 1870 roku. Tak więc sądząc po dacie oraz po tytule tej pozycji, można by sądzić, że faktycznie książka będzie staroświecka i moralizatorska. Czytelnika spotka jednak miłe zaskoczenie, bo powieść nie straciła na swojej aktualności.
Jak podano w opisie książki:
Polly Milton, dziewczyna z angielskiej prowincji, odwiedza w mieście zamożną rodzinę swojej przyjaciółki Fanny Shaw. Biedna Polly jest przytłoczona otaczają cym ją tam przepychem, modnym stylem życia, drogimi ubraniami i zwyczajami, z którymi nigdy wcześniej się nie stykała. Przyjaciele Fanny ignorują ją ze względu na odmienne zachowanie i prosty ubiór, nawet sama Fanny nie może powstrzymać się od uważania jej czasami za dziwaczną. W końcu jednak serdeczność i życzliwość Polly podbijają serca wszystkich członków rodziny, a jej staroświecki sposób bycia daje im lekcję, której nigdy nie zapomną.
Jednak ta historia znajduje odbicie we współczesności. Bogata Fanny przypomina współczesnych, zamożnych nastolatków, którzy choć mając mnóstwo rozrywek, wciąż się nudzą i są zmęczeni. Zainteresowania Fanny krążą wokół urody, strojów i intryg – co bardzo przypomina realia prezentowane przez młodzież w social mediach.
Z kolei Polly to dziewczyna nie podążająca za trendami. Wychowana został w duchu wartości i dlatego nie lubi blichtru, jest też zgorszona niektórymi rozrywkami bogatej koleżanki.
W dalszej części powieści, rodzina Fanny traci swój majątek i następuje niespodziewany zwrot akcji. Bo znużona i rozpieszczona dziewczyna musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Okazuje się jednak, że mając cel i będąc bardziej produktywną, jest też znacznie szczęśliwsza.
Tak więc choć „Staroświecka dziewczyna” została napisana bardzo dawno temu, to z tej książki można wyciągnąć wiele wniosków dotyczących teraźniejszości i współczesnego życia.
WSPÓŁPRACA BARTEROWA