Stres w miejscu pracy – jak go pokonać? Oto 10 sposobów!

Bez względu na to, czego wymaga od ciebie twoja praca, możesz podjąć kroki, aby uchronić się przed szkodliwym wpływem stresu, zwiększyć swoją satysfakcję z pracy i poprawić swoje samopoczucie w miejscu pracy i poza nim.

Kiedy stres w miejscu pracy jest zbyt duży…

Stres nie zawsze jest zły. Odrobina stresu może pomóc ci pozostać skupioną i zdolną do sprostania nowym wyzwaniom w miejscu pracy. Ale w dzisiejszym gorączkowym świecie, miejsce pracy zbyt często wydaje się być emocjonalną kolejką górską.

Nadgodziny, napięte terminy i stale rosnące wymagania mogą sprawić, że poczujesz się przygnębiona, wyczerpana i przytłoczona licznymi obowiązkami. A gdy stres jest bardzo silny, zaburza twoją zdolność radzenia sobie z nim, przestaje być pomocny i zaczyna wyrządzać poważną szkodę zarówno twojemu umysłowi, jak i ciału, a także uniemożliwia ci czerpanie satysfakcji z pracy.

Jeśli stres w pracy wpływa na twoją wydajność, zdrowie lub życie osobiste, najwyższy czas podjąć odpowiednie działania. Bez względu na to, jak zarabiasz na życie i jak stresująca jest twoja praca, istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ogólny poziom stresu i odzyskać poczucie większej kontroli w pracy.

stres
Unsplash

Przyczyny stresu w miejscu pracy

Typowe przyczyny stresu w miejscu pracy to:

 • Strach przed zwolnieniem
 • Nadgodziny
 • Nacisk na wydajność w celu spełnienia rosnących oczekiwań szefa
 • Brak kontroli nad tym, jak wykonujesz swoją pracę

Czytaj też: Lekarze biją na alarm! STRES we wczesnym okresie życia może ZWIĘKSZAĆ RYZYKO…

stres
Unsplash

Znaki ostrzegawcze stresu w pracy

Kiedy czujesz się przytłoczona pracą, tracisz pewność siebie. Możesz się złościć, być rozdrażniona lub zacząć się wycofywać.

Inne objawy nadmiernego stresu w pracy obejmują:

 • Uczucie niepokoju, drażliwość lub depresję
 • Apatię, utratę zainteresowania pracą
 • Problemy ze snem
 • Zmęczenie
 • Problemy z koncentracją
 • Napięcie mięśni lub bóle głowy
 • Problemy żołądkowe
 • Wycofanie społeczne
 • Utratę popędu seksualnego
 • Używanie alkoholu lub narkotyków, aby sobie z tym poradzić

Jak pokonać stres w miejscu pracy?

Jest na to kilka sposobów:

 1. Czasami najlepszym środkiem zmniejszającym stres jest po prostu podzielenie się swoją historią z kimś bliskim.
 2. Zwróć się o pomoc do współpracowników. Posiadanie solidnego systemu wsparcia w miejscu pracy, może pomóc ci uchronić cię przed negatywnymi skutkami stresu związanego z pracą. Na przykład, gdy robisz sobie przerwę, zamiast chwytać za smartfona, spróbuj podejść do swoich współpracowników i z nimi porozmawiać.
 3. Buduj nowe, satysfakcjonujące przyjaźnie. Jeśli czujesz, że nie masz się do kogo się zwrócić – w pracy lub poza nią – nigdy nie jest za późno na nawiązanie nowych przyjaźni. Poznawanie nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach lub branie udziału w dodatkowych zajęciach, może nam dostarczyć ogromnej przyjemności i może znacznie zmniejszyć nasz stres.
 4. Zacznij ćwiczenia aerobowe – ćwiczenia, które zwiększają tętno i powodują pocenie się – to niezwykle skuteczny sposób na podniesienie nastroju, zwiększenie energii, wyostrzenie skupienia oraz rozluźnienie umysłu i ciała.
 5. Kiedy nadmiernie koncentrujesz się na pracy, łatwo jest zaniedbać swoje zdrowie fizyczne. Ale kiedy wspierasz swoje zdrowie poprzez dobre odżywianie i ćwiczenia, jesteś silniejsza i bardziej odporna na stres.
 6. Ogranicz spożycie pokarmów, które mogą negatywnie wpływać na twój nastrój, takich jak kofeina, tłuszcze trans oraz pokarmy o wysokim poziomie chemicznych konserwantów lub hormonów.
 7. Jedz więcej kwasów Omega-3, aby poprawić swój nastrój. Ich najlepszym źródłem są tłuste ryby (łosoś, śledź, makrela, sardynki, sardele), wodorosty, siemię lniane i orzechy włoskie.
 8. Unikaj nikotyny. Palenie, gdy czujesz się zestresowana, może wydawać się uspokajające, ale nikotyna jest w rzeczywistości silnym stymulantem, prowadzącym do wyższych, a nie niższych poziomów lęku.
 9. Pij alkohol z umiarem. Alkohol może tymczasowo zmniejszać zmartwienia, ale zbyt wiele alkoholu może powodować niepokój i negatywnie wpływać na nasz nastrój.
 10. Zadbaj o zdrowy sen. Wyłącz wszystkie ekrany na godzinę przed snem. Światło emitowane przez telewizor, tablety, smartfony i komputery, tłumi produkcję melatoniny przez organizm i może poważnie zakłócać nasz sen.

Czytaj też: W jaki sposób STRES wpływa na nienarodzone dziecko? Niestety…

stres
Unsplash

Źródło: Helpguide.com

Zdjęcia: Unsplash

 

Komentarze

Komentarze