Świąteczne kradzieże – bądź czujna i przestrzegaj TYCH zasad!

Okazja czyni złodzieja, a świąteczny czas jeszcze bardziej temu sprzyja. Tracąc więc  czujność w ferworze zakupowej gorączki, z łatwością możemy paść ich łupem.  Jak skuteczne odstraszyć złodzieja i jakie kroki podjąć w razie kradzieży? 

Torebka to pierwszy element, na który złodziej zwróci uwagę , chcąc się dorwać do naszego portfela. Jeżeli więc nosisz torebkę  na pasku , trzymaj ją lekko przed sobą, jak najbliżej ciała, tak by bezwładnie nie latała wkoło. Z kolei stojąc przy ladzie i płacąc za zakupy miej torebkę zawsze w ręku, tym samym nie zostawiaj  nigdy torebki w wózku zakupowym. Co ważne, wszystkie dokumenty schowaj do wewnętrznych kieszeni, najlepiej tych zapinanych na zamek. Unikaj sztucznego tłumu.

https://www.instagram.com/korolmonika/

Gdzie zgłosić kradzież?

W razie utraty dowodu osobistego, niezwłocznie powiadom najbliższy komisariat oraz swój bank. Możesz skorzystać z bezpłatnej usługi zastrzegania dokumentów, którą oferuje strona  www.bik.pl (zakładka klienci indywidualni – zastrzeganie dokumentów) Informacja o kradzieży dotrze do wszystkich możliwych banków w kraju operatorów telefonii komórkowej.

Natomiast w przypadku kradzieży karty, zadzwoń na infolinię swojego banku lub na ogólnopolski numer +48 828 828 828.

Kradzież w mieszkaniu?

Kolejny bardzo prawdopodobny scenariusz może mieć miejsce podczas twojej nieobecności w czasie świąt. Jeżeli  więc nie spędzasz ich w domu, najrozsądniejszą opcjąbędzie powiadomienie sąsiadów i prośba o przypilnowanie naszego domu. Ponadto przed planowanym wyjazdem sprawdź dokadnie całe wnętrze. Nigdy nie zostawiaj uchylonego okna, ponieważ złodziej z łatwością otworzy je z zewnątrz.

Zdjęcie główne: https://rzeszow.naszemiasto.pl/kradzieze-w-swieta-co-zrobic-by-nie-pasc-ich-ofiara-i-czuc/ar/c3-2674204

Komentarze

Komentarze