ŚWIETNE informacje dla Polaków! Epidemia PRZESTAŁA…

Bardzo dobre informacje dla Polaków! „Dane wskazują na to, że epidemia przestała się rozwijać. Na razie” – twierdzi doktor Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii.

Epidemia się wygasza?

Doktor Rafał Mostowy jest krakowskim biologiem, który od kilkunastu tygodni bacznie śledzi rozwój pandemii koronawirusa i – wykorzystując analizę matematyczną – tworzy prognozy dotyczące jej dalszego rozwoju. Ostatnio naukowiec odkrył coś bardzo optymistycznego! Jego zdaniem, epidemia w naszym kraju powoli się wygasza.

Najnowsza prognoza

Najnowsza prognoza Mostowego, która zawiera dane do 6 maja, pokazuje,  że znacząco spadł efektywny współczynnik reprodukcji wirusa (R). Co to dokładnie oznacza? Oznacza to, że spada liczba kolejnych osób, które zaraża jeden zakażony. Jeśli współczynnik R jest większy od 1, jest to znak, że epidemia się rozwija.

Czytaj też: KONTROWERSYJNE słowa znanego profesora! „Szczepionka NIC NIE DA! Trzeba…”

epidemia
Unsplash

Jak było a jak jest teraz?

Badania doktora Rafała Mostowego pokazują wyraźnie, że na początku epidemii koronawirusa w Polsce, zanim jeszcze doszło do wprowadzenia rządowych obostrzeń, R wynosiło 5.5.

Współczynnik ten zaczął stopniowo spadać tuż po ogłoszeniu kwarantanny. Obecnie jest on na rekordowo niskim poziomie. Na początku maja, tuż po majówce, R znów  zaczęło spadać i dziś szacujemy, że wynosi ono już tylko 1.02. Oznacza to jedno – wszystko wskazuje na to, że epidemia znacząco wyhamowała i już niebawem może odejść w zapomnienie.

„Dane wskazują na to, że epidemia przestała się rozwijać. Trzeba też jednak pamiętać, że moja analiza opiera się na raportowanej liczbie zgonów, więc szacowane parametry epidemii mówią więcej o jej dynamice kilka tygodni temu niż o tym, co dzieje się dzisiaj. Nie wiemy jeszcze, jaki będzie efekt poluzowania obostrzeń w tym tygodniu – to zobaczymy za kilka tygodni. Należy jednak pamiętać, że niewiele obecnie wiemy na temat zakaźności wirusa SARS-CoV-2 w zależności od pory roku, w cieplejszych miesiącach” – mówi ekspert.

„Dlatego nawet jeżeli poluzowanie obostrzeń nie przełoży się na zwiększoną liczbę zachorowań w miesiącach letnich, to jesienią sytuacja może już wyglądać zupełnie inaczej” – wyjaśnia Mostowy

Czytaj też: ZDUMIEWAJĄCE słowa ordynatora szpitala zakaźnego w Tarnowie: „PANDEMIA TO FIKCJA, ponieważ…”

Źródło: Medonet.pl

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze