Szczepionka przeciw COVID-19. Wiemy kiedy będzie dostępna dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Szczepionka Pfizer została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków dla dzieci powyżej 12 roku życia. Na chwilę obecną szczepienia nie są obowiązkowe. Planowane jest także wprowadzenie szczepień dla dzieci poniżej 12 roku życia. Niektórzy rodzice niecierpliwie na to czekają. Kiedy to nastąpi? Zobaczmy, co na ten temat mówią lekarze oraz naukowcy pracujący w firmach farmaceutycznych.

Według prognoz wirusologów, czwarta fala pandemii pojawi się już w sierpniu tego roku. Zarówno rodzice, jak i eksperci zastanawiają się, czy dzieci pójdą we wrześniu do szkół, czy znów będą skazani na naukę zdalną. Jak wiadomo, dzieci są głównymi roznosicielami koronawirusa. Niewątpliwie szczepienia znacznie ograniczają zachorowalność na COVID-19.

Szczepienia dzieci powyżej 12 roku życia trwają. Firmy Pfizer oraz Moderna prowadzą badania kliniczne nad działaniem szczepionek przeciw koronawirusowi u dzieci poniżej 12 roku życia. Kiedy badania się zakończą?

Dlaczego to tyle trwa? Lekarze i specjaliści są zgodni

– W pierwszej kolejności należy zweryfikować działanie szczepionki u dorosłych. W przypadku dzieci wskazana jest szczególna ostrożność, ponieważ wielu rodziców podchodzi bardzo nieufnie do szczepionek i oczekuje potwierdzenia, że będą one nie tylko bezpieczne dla ich dzieci, ale także skuteczne. Trzeba znaleźć odpowiednią dawkę dla małych dzieci oraz ustalić ilość dawek potrzebną do wytworzenia odporności, a to wymaga czasu.- tłumaczy dr Buddy Creech, pediatra i specjalista chorób zakaźnych na Uniwersytecie Vanderbilt w Nashville, badacz szczepionki dla dzieci przeciwko COVID-19 firmy Moderna.

Specjaliści podkreślają, że producenci szczepionek muszą upewnić się, czy szczepionka nie wywoła powikłań w postaci Wieloukładowego Zespołu Zapalnego u Dzieci (PIMS)- poważnej choroby, jaka występuje czasami u dzieci po przechorowaniu COVID-19. Zespół ten w nielicznych przypadkach doprowadził do powikłań neurologicznych, a nawet zgonów.

Źródło: PIXABAY.COM

Więc ile jeszcze poczekamy?

Firma Pfizer prowadzi badania szczepionek dla dzieci w trzech grupach wiekowych: 5 do 11 lat, 2 do 5 lat oraz 6 miesięcy do 2 lat. Firma przewiduje pojawienie się wstępnych danych dla grupy wiekowej od 5 do 11 lat we wrześniu, natomiast dla młodszych dzieci wyniki pojawią się nieco później. Z kolei firma Moderna odmówiła podania przewidywanego terminu udostępnienia wyników badań nad szczepionką dla dzieci.

 

Źródło: medonet.pl

 

 

Komentarze

Komentarze