Dziecko i Figura

Główna

Ta „epidemia” XXI wieku zabija nas wszystkich! Zobacz, czy dotyczy również ciebie

Ile razy zostaliście zignorowani przez znajomych, którzy podczas waszej ważnej i osobistej wypowiedzi zerkali nerwowo w telefon lub przeglądali Instagram? Okazuje się, że phubbing to coraz popularniejsze zjawisko, które zyskuje na sile. Specjaliści ostrzegają przed nową „epidemią” XXI wieku. 

Smartfony ostatnio wyprzedziły laptopy jako najpowszechniejsze urządzenie, z którego ludzie korzystają w celu uzyskania dostępu do Internetu. Łatwo dostępne wi-fi powoduje, że ludzie coraz częściej sięgają po swój smartfon w trakcie spotkania z przyjaciółmi czy rodzinnych obiadów. Taka sytuacja jest przyczyną szerzącego się phubbingu.

Phubbing to inaczej ignorowanie osób, z którymi się przebywa poprzez nieustanne korzystanie z telefonu lub tabletu. Termin phubbing to połączenie słów „phone” i „snubbing” – opisuje czyn polegający na odtrącaniu kogoś w otoczeniu społecznym. Osoba, której dotyczy zjawisko phubbingu zwraca uwagę na swój telefon zamiast rozmawiać z bliską osobą. Zwykle zjawisko dotyka osób uzależnionych od urządzeń elektronicznych, uzależnionych od Internetu. 

Problem phubbingu jest równoznaczny z wykluczaniem społecznym, ponieważ uzależniony odtrąca od siebie bliskich. Fizycznie jest w tym samym miejscu, jednak myślami błądzi zupełnie gdzieś indziej. Phubbing może skutkować zepsuciem relacji międzyludzkich i doprowadzać do notorycznych kłótni.

Jeśli rodzice są ofiarami tego zjawiska, ich dzieci również mogą być uzależnione w przyszłości od smartfonów, ponieważ nie mają dobrego wzorca.

Źródło: researchgate.net

Zobacz: Kolejna „ofiara” antyszczepionkowców! To pierwszy taki przypadek OD 30 LAT

Źródło zdjęcia: pixabay
  
Wyżej