Dziecko i Figura

Główna

Ta mała bohaterka powstrzymała wybuch WOJNY NUKLEARNEJ! Poznaj jej historię

„Gratuluję panu nowej pracy. Martwię się, że pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi będzie wojna nuklearna. (…) Chciałabym wiedzieć, dlaczego chce pan podbić świat, a w każdym razie nasz kraj” – napisała 10-letnia Amerykana do przywódcy ZSRR Jurija Andropowa. List był krótki, ale przyniósł Samancie Smith światową sławę. 

W latach 80. XX w. – po dekadzie odprężenia stosunków pomiędzy ZSRR i USA – zimna wojna weszła w szczytową fazę. Przed Amerykanami rysowała się straszliwa wizja wojny nuklearnej pomiędzy siłami NATO i Układu Warszawskiego.

Obawy te potęgował wybór na nowego przywódcę ZSRR Jurija Andropowa. Polityka nieobliczalnego, który dał się poznać m.in. jako nieugięty prowodyr tłumienia powstania na Węgrzech w 1956 r. (pełnił wówczas rolę ambasadora ZSRR w Budapeszcie). Od tamtych wydarzeń minęło już wprawdzie 26 lat, a radziecki polityk był już w jesieni życia (zmarł dwa lata po wyborze na Sekretarza Generalnego KPZR), wciąż jednak nie było pewności, czy Andropow nie dąży do  konfliktu zbrojnego z ideologicznymi wrogami………..CZYTAJ DALEJ

 

Źródło: Mały dziennik

 


  
Wyżej