Ta słodycz chroni przed nadciśnieniem! Jedz z umiarem!

Gorzka czekolada pomaga w walce z nadciśnieniem i chroni przed rozwojem tej choroby. Należy jednak pamiętać, aby zawsze spożywać ją z umiarem.

Zalety ciemnej czekolady

Według licznych doniesień, ciemna czekolada może poprawić aktywność serca i mózgu, ponieważ zawiera flawonoidy, które mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Dodatkowo produkt ten obniża ciśnienie krwi i podnosi poziom „dobrego” cholesterolu. Naukowcy zauważyli, że ten rodzaj czekolady wpływa na zmniejszenie ryzyka powstawania zakrzepów i udarów.

Lekarze podkreślają, że jedzenie tej słodyczy pomaga zwiększyć przepływ krwi do mózgu i zwiększyć jego dotlenienie, zapobiegając chorobom neurodegeneracyjnym. Również codzienne spożywanie niewielkiej ilości ciemnej czekolady może mieć korzystny wpływ na ogólną wydajność poznawczą.

Czytaj też: Dobra wiadomość dla ciężarnych! Jedzenie w ciąży CZEKOLADY może…

Zdrowa i smaczna czekolada

W sierpniu eksperci z American Chemical Society postanowili stworzyć czekoladę, która byłaby naukowo zdrowa i jednocześnie smaczna. W trakcie eksperymentu naukowcy dodali do czekolady mlecznej skórki z orzeszków ziemnych, aby uzyskać właściwości przeciwutleniające. Zdaniem ekspertów pomysł ten narodził się po przetestowaniu różnych rodzajów „odpadów rolniczych” pod kątem ich aktywności biologicznej. Naukowcy postanowili wydobyć fenole ze skórki i znaleźć sposób na zmieszanie ich z pożywieniem. Związki fenolowe wyekstrahowano przez zmielenie skórki na proszek.

Następnie zmieszali proszek z czekoladą i przetestowali smak na ochotnikach. W efekcie żaden z uczestników badania nie zgadł, gdzie znajduje się zwykła mleczna czekolada, a gdzie ta z dodatkiem składników odżywczych ze skórki.

Kiedy producenci smażą i przetwarzają orzeszki ziemne, aby zrobić z nich masło orzechowe, cukierki i inne produkty spożywcze, często nie używają czerwonych skórek. Tysiące ton łupin orzechów ziemnych jest wyrzucanych każdego roku, mimo że są one doskonałym źródłem przeciwutleniaczy.

Oprócz skórek orzeszków ziemnych naukowcy rozważają użycie fusów z kawy, liści herbaty i innych „odpadów spożywczych” zawierających związki fenolowe.

Źródło: CNN

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze