TA żywność przyspiesza STARZENIE BIOLOGICZNE! Unikaj jej, jak ognia!

Liczne badania łączą spożywanie ultra przetworzonej żywności ze skróceniem telomerów. Czego konkretnie należy się wystrzegać?

Żywność, która powoduje starzenie biologiczne

Istnieją pewne grupy żywności, które przyspieszają starzenie biologiczne naszego organizmu, a konkretnie skracają nasze telomery.

Czym są telomery?

Telomery to nic innego, jak struktury zlokalizowane na końcach naszych chromosomów. Chociaż nie zawierają one informacji genetycznej, zachowują integralność chromosomów, chroniąc ich końce przed strzępieniem się, podobnie jak końcówki sznurowadeł chronią sznurowadła. Telomery stają się z czasem krótsze i mniej skuteczne w miarę replikacji chromosomów. Naukowcy postrzegają je jako markery wieku biologicznego jednostki na poziomie komórkowym.

Czytaj też: Przez 10 lat jadła tylko frytki i chleb. Wyleczyła się dzięki…

Ultra przetworzona żywność

Nowe badania wykazały, że spożywanie ultra przetworzonej żywności wiąże się z przyspieszonym skracaniem telomerów i starzeniem się komórek. Naukowcy z University of Navarra w Hiszpanii zaprezentowali swoje odkrycia na tegorocznym Europejskim i Międzynarodowym Kongresie Otyłości. Artykuł z wynikami badania zaprezentowano w czasopiśmie „The Americal Journal of Clinical Nutrition”.

Spożycie przetworzonej żywności wzrasta

Spożycie ultra przetworzonej żywności wzrasta na całym świecie. Przetworzona żywność to nic innego, jak produkty spożywcze zawierające elementy budulcowe naturalnie występującej żywności: izolaty białek, cukry, tłuszcze i oleje. Mimo iż ich składniki są często pozyskiwane ze źródeł naturalnych, przetworzona żywność ostatecznie nie zawiera całych pokarmów lub zawiera ich bardzo mało.

Firmy produkujące ją często dodają do niej środki aromatyzujące i emulgatory dla smaku, a także barwniki i inne dodatki kosmetyczne, aby uzyskać pożądany wygląd oraz smak. Przetworzona żywność nie tylko jest uboga pod względem odżywczym, ale też może powodować wiele groźnych chorób, a także przyspieszać starzenie naszego organizmu.

Źródło: Medicalnewstoday

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze