Dziecko i Figura

DZIECKO

Tak NAPRAWDĘ WYGLĄDA PORÓD! Każda kobieta MUSI TO WIEDZIEĆ

fazy porodu, poród, jak wygląda poród, etapy porodu

Jak wygląda poród? Jakie są jego poszczególne fazy? Jeśli odliczasz dni do porodu, na pewno nurtują cię te pytania. Jeśli nie jesteś w ciąży, ale planujesz mieć dziecko, ten tekst również jest dla ciebie.

Etap 1 – faza rozwierania
Trwa on do całkowitego rozwarcia szyjki, która przygotowuje się na poród (również się ona skraca). Jest więc najdłuższy — może trwać od 8 do nawet 16 godzin, w zależności, czy rodzimy pierwszy, czy kolejny raz. Zaczynają się skurcze. Mogą być wyczuwalne lub nie.

W trakcie tej fazy może wystąpić plamienie z pochwy o kolorze ciemnobrązowym. Kobieta może też skarżyć się na zgagę. Skurcze na tym etapie nie oznaczają, że od razu trzeba jechać do szpitala. Najlepiej skonsultować się z ginekologiem.

Jeśli skurcze pojawiają się częściej, co 5 minut, trzeba ruszyć do szpitala. Wtedy mogą odejść wody płodowe.

Wówczas rozwarcie wynosi 10 cm. Skurcze są bolesne. Kobieta musi skupić się na prawidłowym oddychaniu, które pomoże jej i dziecku.

Etap 2 – faza wydalania
Wtedy rozpoczyna się poród. Pojawiają się skurcze parte. Trwa to od pół do 2 godzin. Od tego, jak kobieta oddycha, zależy, czy dziecko przesuwa się do wyjścia. Należy współpracować z położną, która podpowiada, kiedy przeć.

Po chwili w szparze sromowej pojawia się główka dziecka, a następnie pozostałe części jego ciała. Dziecko przychodzi na świat.

Etap 3 i 4 – faza łożyskowa i poporodowa
Pojawią się skurcze, to macica się obkurcza. Łożysko się od niej oddziela. Zostaje wyparte.

Następnie około 1 godzinę trwa okres poporodowy. Wtedy lekarz i położna bacznie obserwują matkę i dziecko, czy wszystko jest w porządku.

Zobacz też: PRZERAŻAJĄ nawet matki. Dasz radę obejrzeć BARDZO MOCNE ZDJĘCIA z porodówki?

Źródło: WP parenting
Źródło zdjęcia: Instagram
  
Wyżej