Tato, opiekuj się niemowlęciem! Zyska na tym Twoje zdrowie!

Naukowcy są przekonani, że wczesne zaangażowanie się mężczyzny w opiekę nad maluszkiem przyniesie korzyści dziecku i ojcu. Szczególnie zdrowie psychiczne panów zyska dzięki opiece nad pociechą.

Ważne zaangażowanie

Naukowcy przeprowadzili ankiety wśród mężczyzn, którzy opiekowali się dziećmi w ciągu ich pierwszego miesiąca życia, pół roku i pierwszego roku. Przebadano ponad 880 mężczyzn w Stanach Zjednoczonych. Panowie byli przedstawicielami różnych ras i grup etnicznych.

Kto radził sobie najlepiej?

Ojcowie, którzy od razu od narodzin dziecka zaangażowali się w opiekę nad malcem, po roku wykazywali mniejsze objawy depresji. Mężczyźni dobrze radzili sobie z dzieckiem i z przedmiotami potrzebnymi do opieki nad maluszkiem. Badania wykazały, że zaangażowanie ojców od początku rodzicielstwa przynosi najlepsze skutki dla zdrowie psychicznego panów. Należy pamiętać, że depresja poporodowa może dotknąć również ojców. Niestety dzieje się to coraz częściej.

Poziom oksytocyny wzrasta u ojców, którzy zajmują się swoimi dziećmi.

Pierwsze takie badania

Naukowcy twierdzą, że są to pierwsze badania, które oceniają związek ojcostwa z rozwojem depresji u mężczyzn. Panowie, którzy są zadowoleni ze swojego ojcostwa nie miewają problemów z depresją. Czują się spełnieni i zadowoleni z życia rodzinnego. Opieka nad dzieckiem często wyczerpuje mamy i dlatego tak ważna jest pomoc ojca, który pełni ważną rolę w wychowaniu malucha. Noworodek czuje zaangażowanie taty, jego emocje i uczucia. Taka bliskość jest niezwykle ważna dla rozwoju psychicznego malca.

Urlop tacierzyński

Ten czas jest doskonałą okazją do zbudowania głębokiej więzi z dzieckiem. A to będzie miało wpływ na całe życie dziecka. To też okazja do tego, by mężczyzna sprawdził na sobie jak wiele wysiłku, zaangażowania wymaga opieka nad małym człowiekiem. Dzięki temu ojciec może lepiej zrozumieć partnerkę a tym samym wzmocnić relacje rodzinne.

źródło: zdrowie.wprost.pl

zdjęcie: pexels.com

Komentarze

Komentarze