Tematy bez tabu: PORONIENIE! Dlaczego po śmierci dziecka warto skorzystać z pomocy psychologa?

Poronienie to jeden z najpoważniejszych problemów rodziców XXI wieku. Mimo ogromnego bólu i cierpienia z jakim borykają się te osoby, niewiele z nich decyduje się na specjalistyczną pomoc psychologa. Strata ciąży jest dla kobiety, ale również dla jej partnera wydarzeniem traumatycznym, które niesie za sobą mnóstwo negatywnych konsekwencji zarówno psychicznych jak i fizycznych.

Dlaczego po poronieniu warto skorzystać z pomocy psychologa?

Ogromna grupa ludzi każdego roku traci dzieci. Czy oni wszyscy korzystają z pomocy? Niestety nie. Myślę, że wiele czynników się na to składa, jednak dość istotne są nasze przekonania i stereotypy. Po stracie dziecka często można się spotkać z przekonaniem, że żaden psycholog tu nie pomoże, dziecka przecież nie zwróci. Albo że trzeba być silnym, samemu sobie radzić z trudnościami. Myślę, że takie podejście jest niekorzystne – tłumaczy specjalistka, psycholog Katarzyna Konczelska

Samemu trudno jest uporać się z tym bólem. Można, jednak czasami się nie udaje. Im szybciej skorzysta się z pomocy, tym większa jest szansa na nowe budowanie przyszłości.

Mniej dodatkowych kryzysów, konfliktów z otoczeniem czy problemów z żyjącymi dziećmi. Często wystarczy jedna konsultacja na kilka miesięcy. Wtedy rodzice wiedzą, czego się spodziewać i na co zwracać uwagę. Jest im łatwiej. A gdy dzieje się coś niepokojącego, mają gdzie udać się po pomoc – przekonuje pani Katarzyna.

Specjalistka sugeruje rodzicom, którzy przeżyli poronienie, że pójście do psychoterapeuty to bardzo dobra decyzja, która powinna być podyktowana troską o siebie i o swoich najbliższych. Traumatyczne przeżycie jakim jest poronienie może bowiem zbliżyć partnerów, lub wręcz przeciwnie – oddalić ich od siebie.

Myślę, że warto dla siebie, dla swojej rodziny. Tak łatwo jest się zatracić w cierpieniu, pogubić w rzeczywistości, przysparzać sobie dodatkowych cierpień – a przecież już tak wiele zostało dane przez los. Cierpienie może zbliżyć partnerów, całą rodzinę. Może też oddalić. Kiedy myślę o profesjonalnej pomocy, rozumiem to jako szansę. Szansę na przyszłość, aby życie po śmierci dziecka stało się do zniesienia. Bo Ono (dziecko) zawsze będzie w sercu kochających rodziców i ich bliskich – mówi pani Katarzyna Konczelska.

Źródło: Wywiad z psychologiem Katarzyną Konczelską (poroniłam.pl)

Zobacz też: Małgorzata Kożuchowska ZMIENIŁA FRYZURĘ! Zobacz, jak TERAZ WYGLĄDA!

 

Komentarze

Komentarze