To szokujące! W Polsce ponad milion niepełnosprawnych nie pracuje!

W Polsce ok. 1,2 mln osób z niepełnosprawnościami nie pracuje w wieku aktywności zawodowej – wynika z przedstawionego we wtorek raportu Fundacji Aktywacja o sytuacji zawodowej niepełnosprawnych.

W ogólnopolskim badaniu sytuacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, przeprowadzonym przez Fundację Aktywizacja, uczestniczyły 564 osoby. „To pierwsze przeprowadzone przez organizację pozarządową na taką skalę badanie na ten temat ” – powiedział prezes zarządu fundacji Przemysław Żydok.

 

„W Polsce ok. 1,2 mln osób z niepełnosprawnościami nie pracuje w wieku aktywności zawodowej. Mimo to znaczna część tych osób nie korzysta z systemu wsparcia oferowanego przez powiatowe urzędy pracy. Świadczy o tym niewielka liczba osób z niepełnosprawnościami zarejestrowanych w PUP (100 tys.)”– podaje Fundacja Aktywizacja.

Z raportu wynika, że 72 proc. zatrudnionych pracowników z niepełnosprawnościami utrzymuje zatrudnienie powyżej 6 miesięcy, a 80 proc jest zadowolonych ze swojej pracy. „Pokazuje to, jak duży potencjał zawodowy tkwi w tej grupie społecznej. Może stanowić odpowiedź na deficyt pracowników. Szacuje się, że do 2040 r. na polskim rynku będzie brakowało 4,5 mln pracowników” – dodał prezes fundacji.

 

Fundacja Aktywizacja od 29 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami, pomagając im w wejściu na rynek pracy. W latach 2015-2018 wprowadziła na rynek pracy 1788 osób z niepełnosprawnościami, które podjęły pracę w różnych branżach.

 

Pełna treść raportu na stronie: https://www.aktywizacja.org.pl/

Komentarze

Komentarze