Towarzyszy Ci przedświąteczny stres? Zobacz jak być asertywnym!

Święta kojarzą się z sielankową  radosną atmosferą. Wiele osób, w okresie przygotowań, odczuwa jednak stres. Chęć dopięcia wszystkiego na ostatni guzik, może powodować napięcie. Po co ten pośpiech? Naucz się mówić ‘nie’ i zwolnij! Po prostu ciesz się tym magicznym okresem.

https://pl.freepik.com/

Zakupy, pomysły na prezent, dekorowanie, gotowanie, sprzątanie… na samą myśl boli Cię głowa? Pomyśl sobie zatem, co bardziej uszczęśliwi Twoich bliskich.. Idealnie umyte okna, czy Twoja uśmiechnięta buzia przy stole? Pamiętaj, że święta, to czas rodzinnej radości i wypoczynku!

Jak być asertywnym?

Aby móc cieszyć się tym czasem, musisz nauczyć dzielić się obowiązkami oraz mówić NIE. Aby móc skutecznie i bez stresu realizować cele, musisz być dla siebie dobra. Jak to zrobić?

  1. Miej plan

Po prostu weź długopis i zapisz na kartce papieru listę. Ustal priorytety i rozdziel zadania. Każdy będzie zaangażowany, a Ty nie będziesz obciążona przygotowaniami.

  1. Synonimy słowa NIE

Jeżeli ciężko Ci powiedzieć ‘nie’, używaj synonimów : ‘jestem zajęta’ , ‘ nie teraz, ‘lepiej jak Ty się tym zajmiesz’.

  1. Odpoczywaj

Codzienne obowiązki, praca, dzieci i jeszcze te święta… nic dziwnego, że już odczuwasz zmęczenie. Naucz się relaksować. Krótkie przerwy na kawę, pomogą się wyciszyć i ułożyć wszystko w głowie. Pamiętaj żeby spać minimum 8 godzin dziennie!

  1. Poproś o pomoc

Jeżeli czujesz, że masz za dużo na głowie, nie bój się delegować zadań innym. Ciebie to odciąży, a dla tej osoby na pewno nie będzie to problem – w końcu wszyscy obchodzimy święta.

Nie czuj się źle z asertywnością. Pamiętaj, że masz prawo powiedzieć nie! Wsłuchaj się w siebie i nie rób nic ponad swoje siły. Poproś o pomoc i wspólnie weźcie się za przygotowania. Wykorzystajcie to, jako pomysł na wspólne spędzanie czasu – może się to okazać świetną okazją do zacieśnienia rodzinnych więzi.

Komentarze

Komentarze