Twoje dziecko BOI SIĘ Świętego Mikołaja? Zdaniem psychologów to OZNAKA…

Twoje dziecko boi się Świętego Mikołaja? Dowiedz się, co sądzą na ten temat psychologowie!

Mikołajki

Już jutro będziemy obchodzić Mikołajki. W wielu przedszkolach i szkołach podstawowych pojawią się Mikołaje – wręczą naszym dzieciom prezenty i będą zachęcali je do różnych zabaw. Większość rodziców martwi się tym, czy ich dziecko nie będzie bało się tego brzuchatego mężczyzny w czerwieni i jak na niego zareaguje.

Według terapeutki zajęciowej Mandy Seyfang, obawa przed Mikołajem jest tak naprawdę bardzo dobra…

Strach przed widokiem Świętego Mikołaja

Seyfang zauważa, że ​​kiedy dzieci zaczynają pokazywać, że boją się Świętego Mikołaja, oznacza to, że zaczynają rozwijać inteligencję emocjonalną i rozumieją pojęcie „niebezpieczeństwa”. Ten etap rozwoju zaczyna się zwykle w wieku 2 lat i trwa do 7 roku życia.

Zdaniem Seyfang, Święty Mikołaj jest odbierany przez dzieci nie tylko jako „nieznajomy”, ale też jako ktoś, kto ma nad nimi władzę i jest w stanie zrujnować ich święta, jeśli uzna, że „były niegrzeczne”.

Mikołaja
Pixabay

Nie wszystkie dzieci się go boją

Oczywiście, nie każde dziecko będzie się bać Świętego Mikołaja. Rozwój inteligencji emocjonalnej zachodzi w różnym wieku u każdego dziecka. Jest również możliwe, że niektóre dzieci nigdy nie będą bać się Świętego Mikołaja, ponieważ go uwielbiają i są podekscytowane na samą myśl, że przynosi on prezenty.

Co zrobić, żeby dziecko nie bało się Świętego Mikołaja?

Pediatra Jennifer Snyder, podzieliła się kilkoma cennymi wskazówkami z LiveWell Online.

1. Rodzice powinni starać się przedstawiać Świętego Mikołaja w pozytywnym świetle. Nie wolno mówić, że Święty Mikołaj nie przyjdzie (lub że przyniesie rózgę), jeśli dziecko źle się zachowa.

2. Snyder sugeruje także pójście do centrum handlowego lub innego miejsca, w którym można w okresie świątecznym spotkać Świętego Mikołaja. Dzięki temu dzieci, które się go boją, mogą zobaczyć, jak inne dzieci cieszą się na jego widok.

3. Ostatecznie, rodzice nigdy nie powinni zmuszać swoich dzieci do spotkania ze Świętym Mikołajem. Może to uczynić to doświadczenie jeszcze bardziej traumatycznym i zrujnować postrzeganie go przez dziecko na wiele lat.

A jak wasze dzieci reagują na widok Świętego Mikołaja?

Czytaj też: Czy dawać dzieciom prezenty na św. Mikołaja

Mikołaja
Pixabay

Źródło: Babygaga, LiveWell Online

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze