Twoje dziecko jest NIEGRZECZNE? Koniecznie zastosuj tę metodę!

Jeśli twoje dziecko jest nad wyraz niegrzeczne, możesz zastosować metodę ograniczonego wyboru. Jest bardzo pomocna w wychowywaniu dzieci, pozwala również na egzekwowanie od nich oczekiwanych zachowań.

Dzięki tej metodzie unikniesz wielu konfliktów i nieprzyjemnych sytuacji, ponieważ dziecko, które „samo wybrało” ma większą motywację do trwania w swoim wyborze. Dzięki niej dziecko uczy się także podejmowania samodzielnych decyzji. Ma świadomość, że musi działać mądrze i rozsądnie, co za tym idzie, czuje się bardziej odpowiedzialne.

Jak zastosować metodę ograniczonego wyboru w codziennych sytuacjach?

Kiedy podczas robienia zakupów twoje dziecko zachowuje się w nieodpowiedni sposób, dla przykładu krzyczy lub wpada na innych ludzi, zwróc się do niego w następujący sposób:

Aniu / Basiu / Michałku (imię twojego dziecka) w tym miejscu się nie biega! Masz do wyboru: możesz iść obok lub usiądziesz na wózku. Wybieraj”. Kiedy dziecko mimo polecenia, zachowuje się niegrzecznie, rodzic powinien wsadzić pociechę do wózka.

Konsekwencje złego zachowania

Jeśli postanowiłaś kolejnym razem nie zabierać dziecka do sklepu, ponieważ zachowywało się karygodnie, wytłumacz dziecku dlaczego nie może pójść z tobą. Daj mu odczuć, że jest to konsekwencja złego zachowania.

Przykład:

„Mimo moich próśb biegałeś po sklepie, więc dzisiaj ze mną do niego nie pójdziesz”.

Źródło: Na podstawie poradnika „Stop przemocy”

Źródło zdjęcia: Pixabay

Zobacz też: UWAŻAJ na WEGETARIAŃSKĄ czekoladę z BIEDRONKI! Jak się okazuje, ta CZEKOLADA to tylko…

Komentarze

Komentarze