Twoje dziecko ma WAHANIA NASTROJU? OTO 5 sposobów, żeby sobie z tym poradzić!

Nie tylko dorośli miewają od czasu do czasu wahania nastroju. Małe dzieci również je mają. W jednej chwili mogą przyjść i cię przytulić, by za kilka minut oskarżać cię o bycie najokrutniejszą matką na świecie. W jaki sposób można pomóc swojemu dziecku kontrolować zmiany nastroju? Podpowiadamy!

1. Wychowuj empatyczne dziecko

Postaraj się jak najczęściej rozmawiać ze swoim dzieckiem na temat jego uczuć. Dziecko powinno nauczyć się różnych emocji i kojarzyć je z właściwymi uczuciami. Dzięki temu będzie potrafiło zrozumieć, skąd się biorą jego nastroje i jak mogą one wpływać na innych ludzi.

2. Kiedy twoje dziecko często wpada w gniew

Wiele dzieci wpada czasami w niekontrolowany szał. Cokolwiek zrobisz, nie powinnaś reagować na to gniewem, ponieważ twój gniew może tylko podsycić zły nastrój twojego dziecka.

Kiedy twoje dziecko już się trochę uspokoi, powiedz mu, że rozumiesz, że jego emocje mogą być czasami trudne do opanowania. Przedstaw mu kilka pomysłów na to, jak może się uspokoić, gdy czuje się źle – np. słuchając muzyki lub czytając ciekawą książkę.

wahania nastroju
Pixabay

3. Spróbuj zidentyfikować czynniki, które „zaogniają” twoje dziecko

Czasami, nieprzewidywalne wahania nastroju u dziecka mogą mieć określone powody. Niektóre dzieci są bardzo zdenerwowane, gdy są zmęczone lub śpiące. U innych dzieci wahania nastroju mogą być spowodowane przez niezdrowe jedzenie.

4. Pamiętaj, żeby umieć postawić granicę

Napady złości lub zmiany nastroju u dzieci, wcale nie muszą być odzwierciedleniem tego, jak dzieci się w rzeczywistości czują. Często bywa tak, że maluchy próbują tylko ocenić na ile mogą sobie pozwolić. Twoje dziecko powinno jednak znać granice. A ustalasz je tylko i wyłącznie ty.

5. Twoje dziecko może mieć problemy z komunikacją

Nawet dorośli mają problemy z zaakceptowaniem faktu, że ludzie wokół nich ich nie rozumieją. Uważają, że ich oczekiwania są oczywiste, podczas gdy dla innych wcale one takie nie są.

W przypadku małych dzieci problem może być jeszcze większy. Jeśli twoje dziecko jest na ciebie wściekłe, rozważ możliwość, że jest ono po prostu sfrustrowane tym, że ​​nie rozumiesz, czego tak naprawdę od ciebie chce.

Czytaj też: DIETA wpływa na nasz UMYSŁ. Co jeść, aby poprawić NASTRÓJ?

Źródło: Parents.com

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze