Twoje dziecko nie chce spać? Sprawdź jak pomóc jemu i sobie.

Czasem zasypianie bywa problemem. Dziecko nie chce spać albo szybko się wybudza. Rodzice się martwią bo przecież rano nie wstanie. Radzimy jak usprawnić proces zasypiania maluchów.

Dobry dzień jest ważny

Problemy z zasypianiem mogą być spowodowane stresującym dniem. Maluch jest podenerwowany i sen nie chce przyjść. Warto zadbać żeby w ciągu dnia dziecko miało okazję do ruchu na świeżym powietrzu, zabawy z rówieśnikami i do rozmowy z rodzicami. Zadbaj o spokój podczas wspólnego posiłku. Wyłącz telewizor i nie zaglądaj do telefonu. Skup się na dziecku. Wspólne posiłki sprzyjają bliskości a ta relaksuje nie tylko najmłodszych.

Czas na wyciszenie

Pod wieczór zrezygnuj z intensywnych zabaw z maluchem, ścisz muzykę i nie dostarczaj dziecku dodatkowych bodźców. Powoli przygotowujcie się do spania. Czytajcie bajkę i rozmawiajcie. Przytulanie pozwoli się zrelaksować i przygotować na nadchodzący sen.

Mniej światła

Przed zaśnięciem dziecko nie powinno oglądać telewizji, siedzieć przed monitorem czy grać w gry komputerowe. Zgaś mocne światło, raczej wybierz małą lampkę, która nastroi malucha do snu. Zrezygnuj też z zabawek, które stymulują nadmiernie wzrok i słych. Dodatkowe bodźce wieczorem zaburzają późniejszy sen.

Wspólne rytuały

Znajdźcie coś co lubicie razem robić. Może będzie to czytanie książeczki albo rysowanie? Niech będzie to spokojne i wyciszające zajęcie. Będzie stanowiło dobry wstęp do snu. Zrelaksuje zarówno maluszka jak i rodzica.

Lęk przed ciemnością

Jeśli dziecko boi się ciemności to nie wyśmiewaj jego lęków. Podejdź do sprawy poważnie. Uspokój malucha, wytłumacz mu ,że będziesz obok i może spokojnie zasnąć. Zapal lampkę, która doda otuchy dziecku. Połóż się obok dziecka bo może z jego perspektywy jakaś część pokoju wydaje się nieprzyjazna. Jeśli tak, wprowadź zmiany czyli przesuń mebel albo odsłoń zasłony.

źródło: swierszczyk.pl

zdjęcie: pexels.com

Komentarze

Komentarze