TWORZENIE BUDŻETU RODZINNEGO Jeśli wydaje Ci się, że sprawy finansowe są całkowicie poza Twoją kontrolą, przeczytaj TEN artykuł!

Wszyscy obecnie odczuwają kryzys finansowy. Może to prawda, ale w codziennym życiu masz dużą kontrolę nad finansami – a jednym z najlepszych sposobów na zarządzanie wydatkami domowymi jest stworzenie rodzinnego budżetu. Kiedy już zrozumiesz, ile pieniędzy się pojawia, a ile wypływa, będziesz w stanie realistycznie ocenić swoje cele i priorytety oraz sprawować kontrolę nad swoimi finansami.

 

Tworzenie budżetu rodzinnego – zapisuj wszystko!

Wykorzystaj popołudnie lub wieczór, aby poświęcić trochę czasu na stworzenie rodzinnego budżetu. Korzystając z trzymiesięcznych odcinków wypłat, wyciągów bankowych, wyciągów z kart kredytowych i rachunków za usługi komunalne, przygotuj dwie obszerne listy: jedną z całkowitych dochodów, a drugą z wydatków. Postaraj się rozliczyć każdą wydaną złotówkę, aby poznać ogólną sytuację finansową i modele wydatków. Oprócz regularnych miesięcznych wydatków, takich jak kredyty, usługi komunalne, gaz i artykuły spożywcze, pamiętaj o ubezpieczeniu domu, ubezpieczeniu zdrowotnym i samochodowym, składkach członkowskich i innych rocznych lub kwartalnych wydatkach. Gdy to zrobisz, zdecyduj, ile pieniędzy musi przejść do każdej ustalonej kategorii każdego miesiąca. Pamiętaj, aby dodać kategorię „inne”, aby umożliwić rekreację i niespodziewane wydatki. Celem jest, aby dochód przekraczał stałe wydatki, a oprócz tego pozostały pieniądze na oszczędności (na emeryturę, sytuacje awaryjne, wakacje, duże zakupy itp.).

Aby uporządkować budżet rodzinny, możesz użyć notatnika, kopert, arkusza kalkulacyjnego lub kupić program komputerowy. Forma ma być najwygodniejsza dla Ciebie!

Jeśli Twoje wydatki przekraczają Twój dochód, ważne jest, aby znaleźć sposoby na zmniejszenie wydatków. Zwróć szczególną uwagę na to, ile pieniędzy trafia na nieistotne przedmioty. Wykorzystując budżet rodzinny jako konkretny spis miesięcznych wydatków, możesz skupić się na priorytetach i zobaczyć, gdzie możesz wprowadzić zmiany.

Pomocne wskazówki na temat oszczędności

Oszczędności są niezbędne zarówno w planowaniu przyszłości, jak i w sytuacjach awaryjnych. Są sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy nawet w trudnych czasach. Jeśli możesz ustawić przelewy w celu automatycznych wpłat na konto oszczędnościowe lub emerytalne, zrób to! Działaj też na mniejszą skalę – codziennie opróżniaj kieszenie lub zakamarki torebki, a drobne wrzucaj do „oszczędnościowego słoika”,  następnie wpłacaj te pieniądze co miesiąc na konto oszczędnościowe. Będziesz mile zaskoczona, widząc, jak suma rośnie z czasem! Skonsoliduj usługi telefoniczne, internetowe i telewizyjne w jedną niższą miesięczną opłatę. Kupuj używane książki, płyty CD i DVD – jeszcze lepiej, wypożyczaj je z biblioteki za darmo. Ograniczaj wydatki na karty kredytowe tak bardzo, jak to możliwe i spłacaj zadłużenie karty kredytowej priorytetem – im szybciej karty zostaną spłacone, tym lepiej.

Zaangażuj dzieci

Jeśli Twoje dzieci są na tyle duże, by samodzielnie wydawać pieniądze, mogą nauczyć się rozsądnego korzystania z budżetu. Nie ma potrzeby włączania ich w głębokie dyskusje na temat finansów rodzinnych – i na pewno nie trzeba ich alarmować, jeśli sprawy są poważne – ale pouczanie dzieci o mądrej lokacji funduszy jest ważną lekcją, z której będą mogli korzystać przez całe życie. Jeśli Twoje dziecko otrzymuje własne pieniądze (kieszonkowe, stypendium, itp.) pokaż mu, jak utworzyć budżet w takiej samej formie jak budżet rodzinny. Ustaw konkretny cel (na przykład zakup zabawek lub DVD), aby zilustrować, w jaki sposób oszczędności mogą przynieść nagrody.

DB

Źródło: justmommies.com

Komentarze

Komentarze