Ulewający niemowlak – jak sobie z tym poradzić?

Ulewanie to częsta przypadłość niemowląt. Jest to spowodowane niedojrzałością przewodu pokarmowego. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak możesz pomóc maluszkowi.

www.freepik.com

Ulewanie wśród niemowląt

Przypadłość ta, występuje u dzieci karmionych piersią jak i mlekiem modyfikowanym. Nie jest to powód to niepokoju – chyba, że dziecko ulewa po każdym posiłku. Wtedy skontaktuj się z pediatrą, który sprawdzi, co jest tego przyczyną i podejmie odpowiednie kroki. Zwróć uwagę, czy przy ulewaniu nie pojawia się domieszka krwi i monituj przyrost masy dziecka. Sporadyczne ulewanie, jest do opanowania i nie jest niczym niebezpiecznym. Dziecko ulewa zazwyczaj zaraz po karmieniu, w jego trakcie lub po kilkunastu minutach od jego zakończenia. Takie maluszki nie posiadają jeszcze dobrze rozwiniętego układu pokarmowego, dlatego przyjęty pokarm może wracać ku górze żołądka. Wtedy ulany pokarm wygląda jak ten, co został niedawno przyjęty. W sytuacji, kiedy ulewanie występuje po dłuższej chwili od zakończenia karmienia, pokarm miał już kontakt z żołądkiem, a co za tym idzie, będzie miał nieprzyjemny zapach i żółtawą barwę. Zazwyczaj, to zjawisko fizjologiczne ustępuje miedzy 6. a 12. miesiącem życia.

Ulewanie a wymioty

Bardzo często, świeżo upieczeni rodzice, mylą te dwa pojęcia. Ulewanie, to po prostu cofanie się przyjętego pokarmu do jamy ustnej, bez ciśnienia i wypływa w małych ilościach. Maluszek nie odczuwa przy tym bólu ani żadnego dyskomfortu. Wymioty natomiast, są gwałtownym odruchem, w którym maluszek gwałtownie i pod wpływem dużego ciśnienia, wyrzuca resztki pokarmu. Dodatkowo, wymiotom towarzyszy złe samopoczucie.

Przyczyny

Powodów ulewania może być kilka:
– niedojrzałość układu pokarmowego (ulewanie zniknie samoistnie),
– wraz z pokarmem, do przełyku, dostaje się powietrze (dziecko nie nadąża przełykać, w momencie zasysania mleka, dostaje się powietrze. Przyczyną może być także źle dobrany smoczek, oraz uspokajanie dziecka poprzez karmienie),
-za krótkie przerwy między posiłkami (żołądek dziecka nie jest gotowy na przyjecie dużej ilości jedzenia –  ulewa z przejedzenia).

Sposoby na ulewanie

Istnieje kilka zasad, które pomogą poradzić sobie z ulewaniem u niemowlaka:
– Jeżeli masz nadmiar pokarmu, możesz najpierw użyć laktatora. Dzięki temu dziecko nie przeje się i nie zadławi.
– Karm maluszka w pozycji półleżącej. Dziecko powinno być pod kątem około 30 stopni.
– Zadbaj o prawidłowe przystawianie piersi lub butelki. Zwróć uwagę, czy butelka lub pierś dobrze przylega do ust maluszka. Pozwoli to uniknąć połykania powietrza.
– Staraj się karmić dziecko kiedy jest spokojne i odprężone.
– karm maluszka częściej, ale krócej (tzn. niech je mniejsze porcje, ale częściej),
– rób dziecku kilkusekundowe przerwy, aby mogło odetchnąć,
-po zakończeniu karmienia, spionizuj maluszka i poczekaj, aż mu się odbije,
– odkładając dziecko, zadbaj żeby główka była nieco wyżej niż reszta ciała. Pozwoli to na ułożenie się pokarmu w brzuszku.

Komentarze

Komentarze