UWAGA! Ta metoda ANTYKONCEPCJI zmniejsza ryzyko RAKA SZYJKI MACICY!

Tą zaskakującą tezę głoszą naukowcy z University of Southern California. Wkładka domaciczna jest nie tylko jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych ( z zawodnością na poziomie 0,2- 0,8 %), ale chroni także przed rakiem szyjki macicy. Po przeprowadzonej analizie 12 tysięcy przypadków, zaobserwowano, że u kobiet stosujących wkładkę domaciczną ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy zmalało o 36%.

Badania te nie dają jednoznacznej odpowiedzi dlaczego tak się dzieje, ale naukowcy już mają dwie teorie. Pierwsza z nich zakłada, że stosowanie spirali może pobudzać naszą odporność na wirus HPV, który jest przyczyną aż 70 % zachorowań na ten rodzaj nowotworu. 

Druga teoria opiera się na przypuszczeniach, że podczas usuwania wkładki z macicy miałaby ona „zdrapywać” istniejące komórki rakowe, a tym samym zapobiegałaby mnożeniu i rozwojowi choroby. 

Mimo, że jest to dopiero początek badań nad tym odkryciem, to daje nadzieję na zmniejszenie liczby chorych na raka szyjki macicy. 

Należy jednak pamiętać, że wkładka ma też wady. Zwiększa ona bowiem ryzyko infekcji narządów rodnych oraz wydłuża oraz zwiększa intensywność krwawień.

źródło: gazeta.pl

zdjęcie: pixabay.com

KB

Komentarze

Komentarze