Uwaga! Ta wiadomość Cię ucieszy! Jeśli jesteś NAJSTARSZY z rodzeństwa, prawdopodobnie jesteś NAJMĄDRZEJSZY!

Potwierdzając wszystkie podejrzenia pierworodnych, badacze odkryli, że najstarsze dziecko jest najbardziej inteligentne.

Ekonomiści z Uniwersytetu w Edynburgu  twierdzą, że pierwsze dzieci mają „przewagę intelektualną” nad braćmi i siostrami, wyprzedzając ich, ponieważ otrzymują więcej stymulacji od swoich rodziców.

W badaniu przeanalizowano dane pochodzące od 5000 dzieci, które co dwa lata były proszone o wypełnienie testów czytania i słownictwa.

Wyniki pokazują, że najstarsze dziecko osiąga wyższe wyniki IQ już gdy kończy pierwszy rok.

Opublikowany w  Journal of Human Resources  projekt skupił się na postępie intelektualnym dzieci od niemowląt do 14 roku życia.

Naukowcy twierdzą, że wyniki badań mogą wyjaśniać „efekt kolejności urodzeń”. Dzieje się tak, gdy dzieci urodzone jako pierwsze mają lepsze zarobki, najlepsze miejsca pracy i pokonali więcej szczebli w edukacji.

Dr Ana Nuevo-Chiquero z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Edynburgu powiedziała:

„Nasze wyniki sugerują, że duże zmiany w zachowaniu rodziców są prawdopodobnym wyjaśnieniem zaobserwowanych różnic w kolejności urodzeń w edukacji i na rynku pracy. Co więcej, poprzednie badania wykazały również, że najstarsze rodzeństwo osiąga więcej sukcesów w życiu. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Essex sugerują, że pierworodni są o 16% bardziej skłonni pójść na uniwersytet niż ich rodzeństwo. „

Dr Feifei Bu, doktorant na uniwersytecie, który prowadził badanie, powiedział:

„Zaskoczyło mnie to, że wyniki dotyczące kolejności urodzeń są znacznie silniejsze niż wpływ płci pod względem osiągnięć.”

Ale dla tych, którzy nie mieli szczęścia, aby urodzić się pierwsi, jest nadzieja. Stwierdzono, że młodsze rodzeństwo ma przewagę w innych obszarach.

Badania YouGov ujawniły, że osoby, które nie były pierworodne,  są bardziej zabawne, łatwiejsze w kontaktach międzyludzkich i zrelaksowane w porównaniu ze starszym rodzeństwem.

Starsze dzieci, które miały więcej czasu na życie, częściej mówią, że odnoszą większe sukcesy niż ich rodzeństwo. Badanie Uniwersytetu w Edynburgu wykazało, że sam wiek może być „odpowiedzialny” za różnice w tych cechach. Naukowcy twierdzą:

„Sugeruje to także, że „siły rodzinne” działają, gdy pojawiają się nowi członkowie rodziny – podpowiadając rodzicom, aby zwrócili swoją uwagę na nowo narodzonych – zostawiając pierworodnych, aby sami sobie radzili. Na  dowód, starsze rodzeństwo częściej czuje się lepiej zorganizowane i umie nadawać priorytety swojemu życiu.”

 

DB

Źródło: indy100.com

Foto: pinterest. com

Komentarze

Komentarze