Uwaga! Tylko dla przyszłych ojców! Rola taty w ciąży, czyli przewodnik dla świeżego tatusia.

Wszyscy jesteśmy obeznani z klasycznymi, czarno-białymi filmami i telewizyjnymi obrazami pokazującymi niespokojnego ojca, chodzącego tam i z powrotem po szpitalnej poczekalni, palącego papierosa, czekając na informację od lekarza, by krzyknąć i ogłosić, czy to chłopiec czy dziewczynka – ojcowie są w dużym stopniu odłączeni od całego ciążowego procesu.

Kiedy kobieta jest w ciąży, trudno tego nie zauważyć – dziecięcy brzuszek pojawia się w całej okazałości, a ona „lśni” z podniecenia. Przyjaciele i rodzina poświęcają jej ogromną uwagę. Ale poza dziwnym wyrazem twarzy, kiedy przyszły tata pierwszy raz dowie się, że jego żona jest w ciąży, nikt na pierwszy rzut oka nie wie, że jego życie również się zmieni.

Jaki jest zatem przyszły ojciec w ciągu tych dziewięciu miesięcy, kiedy jego żona jest w ciąży?

Oto cztery rzeczy, o których ojcowie powinni pamiętać w czasie ciąży:

# Ojcowie również są ważni podczas tych 9mc.

I nie tylko w fazie poczęcia! Przyszli ojcowie mogą i powinni zapewniać żonom wsparcie na wiele sposobów, zarówno emocjonalnie, jak i finansowo.

Kiedy nadejdzie wiadomość, że dziecko jest w drodze, zmienia się dynamika życia pary. Dla wielu kobiet sama myśl o noszeniu dziecka, porodzie, opiece nad noworodkiem i ostatecznie wychowaniu go jest całkowicie przytłaczająca. Czasami myśli, że po prostu nie da rady tego zrobić! I tu z pomocą przychodzi tata. Ojcowie mogą być świetnymi cheerleaderkami w czasie ciąży – „powiedz jej, że będzie wspaniałą matką, nawet jeśli się z Tobą nie zgadza. Kiedy jest zrozpaczona, słuchaj jej bez osądzania i bez oferowania rozwiązań. Ona po prostu musi dać upust frustracjom i wiedzieć, że troszczysz się wystarczająco, by tylko wysłuchać.”

#Bądź przygotowany na zmiany, które nastąpią w czasie ciąży.

I nie tylko fizycznie. Ale tak, Twoja żona może czuć się, jakby miała skurcz żołądka przez większość czasu, a ponieważ dziecko jest zasilane przez jej ciało, prawdopodobnie będzie czuć się zmęczona i ociężała i będzie potrzebować dodatkowego snu. Jest to całkowicie normalne, więc proszę, pozwól jej odpocząć tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Ale bardziej niż oczywiste fizyczne zmiany, Twoja żona będzie przechodzić zmiany emocjonalne. Twoja ukochana, która kiedyś była zainteresowana takimi rzeczami, jak wypróbowanie nowej restauracji lub spotkanie z przyjaciółmi, zostanie całkowicie pochłonięta byciem w ciąży i byciem mamą – wpłynie to na każdą inną sferę jej życia. Będzie potrzebować Twojej stałej pewności, że wszystko się ułoży. Zapewnij ją, że będziesz tam dla niej na każdym kroku. To, że tak bardzo Cię to obchodzi, pomoże jej poczuć się swobodniej i będzie gotowa na rozwiązywanie problemów, gdy nadejdą.

#Tatusiowie mogą pomóc w złagodzeniu ciąży.

Im bardziej będziesz okazywać troskę, tym łatwiej będzie mijać jej ciąża. Uspokajaj i dodawaj otuchy, gdy ma problemy lub obawy. Idź z nią na spotkania z lekarzem. Pokaż jej własne emocje związane z dzieckiem. Ugotuj obiad i wykonaj inne prace domowe, aby mogła więcej odpocząć. Zaoferuj masaż pleców lub stóp, aby złagodzić jej bóle. Idź z nią na zakupy po ubrania dla kobiet w ciąży i wyprawkę dla dziecka. Daj jej dużo miłości i uwagi. Czytaj z nią książki o ciąży. Baw się dobrze wymyślając imiona dla dzidziusia. Możesz nie być tym, który nosi w sobie dziecko, ale możesz być równie podekscytowany!

#Czego NIE robić w czasie ciąży.

Emocje ciążowe z pewnością będą różne: od skrajnej rozpaczy po pełną euforię. Podsumowując, ojcowie muszą przejść razem z żoną przez to wszystko. Tylko dlatego, że Twoje ciało nie przyczynia się do wzrostu i rozwoju dziecka w czasie 9mc, nie oznacza, że nie jesteś tatą „od samego początku”. Najważniejszą rzeczą, której ojcowie NIE powinni robić w czasie ciąży, to usiąść i nic nie robić.  I nigdy nie lekceważ żadnych obaw lub uczuć żony. Nawet jeśli nie ma żadnego medycznego powodu, by to, co czuje lub myśli Twoja żona, mogło się spełnić, nie bagatelizuj jej strachu.

Dla wielu małżeństw ciąża jest pierwszą prawdziwą próbą ślubu małżeńskiego „na dobre i złe”. Sprawy mogą być emocjonalne i napięte, ale w końcu, kiedy mąż od samego początku wie, że chce być prawdziwym partnerem w ciąży, ma silniejszą więź z żoną i silniejszą więź ze swoim dzieckiem.

DB

Źródło: dailyparent.com

Foto: iStock.com

Komentarze

Komentarze