Uważaj! Oto najbardziej niebezpieczne produkty dla dzieci!

Według statystyk, co dwie godziny jedno dziecko trafia do szpitala z powodu zatrucia lub oparzenia chemicznego spowodowanego niewłaściwym użyciem takich produktów, jak środki do higieny osobistej, np. szampon, balsam, lakier do paznokci czy perfumy…

Naukowcy z Nationwide Children’s Hospital odkryli, że w latach 2002-2016, 64 686 dzieci w wieku poniżej pięciu lat było leczonych w amerykańskich oddziałach ratunkowych z powodu obrażeń związanych z użyciem produktów do higieny osobistej.

Badanie wykazało, że większość obrażeń spowodowanych przez te środki miała miejsce, gdy dziecko:

  • połknęło dany produkt (75,7 procent)
  • produkt zetknął się ze skórą lub oczami dziecka (19,3 procent).

Naukowcy twierdzą, że te połknięcia i narażenia najczęściej prowadziły do ​​zatrucia (86,2 procent) lub oparzeń chemicznych (13,8 procent).

„Kiedy myślisz o tym, co widzą małe dzieci, gdy patrzą na te produkty, zaczynasz rozumieć, w jaki sposób mogą wystąpić te obrażenia” – powiedziała Rebecca McAdams, starszy pracownik naukowy w Nationwide Children’s Hospital.

„Dzieci w tym wieku nie potrafią czytać, więc nie wiedzą, na co patrzą. Widząc butelkę z kolorową etykietą, próbują ją otworzyć i spróbować tego, co jest w środku. Kiedy okazuje się, że w butelce znajduje się środek do usuwania lakieru z paznokci zamiast soku lub płyn do mycia podłogi zamiast jogurtu, jest już zwykle za późno” – dodała McAdams.

Czytaj też: TEN czynnik może zwiększać ryzyko AUTYZMU! Uważajcie na…

Cztery najczęstsze kategorie produktów prowadzących do obrażeń to:

  • produkty do pielęgnacji paznokci (28,3%)
  • do włosów (27,0%)
  • do skóry (25,0%)
  • produkty zapachowe (12,7%)

Z czego TOP 6 najbardziej niebezpiecznych produktów to:

1. Zmywacz do paznokci

2. Lakier do paznokci

3. Kolorowy szampon do włosów

4. Płyn co ciała

5. Balsam do ciała

6. Perfumy

Naukowcy podkreślili również, że niezwykle niepokojąca jest łatwość dostępu do tych produktów.

„Dzieci patrzą, jak ich rodzice używają tych przedmiotów i mogą próbować naśladować ich zachowanie. Ponieważ produkty te są często przechowywane w łatwo dostępnych miejscach i zwykle nie znajdują się w pojemnikach zabezpieczonych przed dziećmi, dzieci mogą łatwo dostać się do butelek i je otworzyć” – powiedziała McAdams.

Czytaj też: Jak powstrzymać NAPADY ZŁOŚCI podczas zakupów? Pewna matka znalazła na to SPOSÓB!

Źródło: Indianexpress.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze