W Rosji nie 500+, a jurta dla rodziny za posiadanie trzeciego dziecka !

Rdzenne ludy z Dalekiej Północy, gdy zdecydują się na trzecie dziecko, otrzymają specjalny budowlany zestaw. Dzięki niemu zbudują jurtę. „Becikowe” w Rosji wydaje się na cele mieszkaniowe. Do tej pory nie pamiętano jednak o mieszkańcach Dalekiej Północy.

Przenośne domy

Ludy koczownicze żyją z hodowli reniferów. Mieszkają w przenośnych domach, z którymi wędrują razem ze swoimi zwierzętami. W taki sposób żyją od wieków. Budowa czumu, czyli rodzaju jurty, to ogromny wydatek. Na budowę potrzeba aż 50 skór reniferów. W tradycyjnych rodzinach gromadzono takie skóry na długo przed ożenkiem młodych. Skóry na budowę czum były też bardzo pożądanym prezentem ślubnym.

Specjalne „becikowe”

Od początku tego roku państwo daje rodzinom zestaw do budowy jurty. Warunkiem jest decyzja o posiadaniu trzeciej pociechy. Taki zestaw składa się z 40 żerdzi, kilkudziesięciu skór renifera, specjalnego pokrycia, które nie przemaka. Do tego jest dołączony piecyk do ogrzewania. Zestaw jest rodzajem „becikowego”. W Rosji przeznacza się go na cele mieszkaniowe.

Zestaw + pieniądze

Niestety do tej pory, ludy koczownicze nie były objęte tym programem. Oprócz takiego zestawu, rodziny otrzymują kwotę w wysokości 500 tysięcy rubli. Pieniądze trafiają do rodzin przy urodzeniu trzeciego i kolejnego dziecka. Dodatkowo rodzice mogą liczyć na ciepłą kołdrę i becik dla malucha. Rdzenna ludność żyje w surowych warunkach. Jednak liczebność tych ludów w ostatnich latach wzrasta. Liczbę mieszkańców Dalekiej Północy i Syberii szacuje się na 49 tysięcy.

źródło: wgospodarce.pl

zdjęcie: pexels.com

Komentarze

Komentarze