WAŻNE! Oto 9 zdań, których nigdy nie mów swojemu dziecku, bo skrzywdzisz go do końca życia!

Oto 9 zdań, które wpływają na samoocenę i przyszłość małego człowieka. Dlatego jeśli jesteś rodzicem, nigdy – przenigdy – nie mówi tych zdań swojemu dziecku!

1. „Dostałeś piątkę minus? A dlaczego nie szóstkę?” – mówiąc tak pokazujesz dziecku, że nie jest wystarczająco dobre.

 

2. „Twoja siostra w tym wieku umiała już…” – lista jest bardzo długa. Nic nie niszczy bardziej relacji rodzeństwa niż ciągłe porównywanie.

3. „Kto zrobi to pierwszy?” – to kolejny kamień milowy do zaprzepaszczenia dobrych relacji między rodzeństwem. Ciągła rywalizacja sprawia, że dzieci kłócą się między sobą.

4. „Nie masz do tego talentu” – córka chce chodzić na lekcje baletu, ale matka, która sama nie umie tańczyć, twierdzi, że mała się nie nadaje. Syn chce grać na gitarze, ale w rodzinie żadnego muzyka nie było, więc po co inwestować w instrument? A przecież tak naprawdę nie znamy swoich dzieci. Są mieszanką genów, coś wzięły od jednego i od drugiego rodzica. Trochę też od dziadkai pradziadka. Nie wiadomo, gdzie drzemie ich talent.

 

5. „Jesteś: głupi, mały, gruby…” – czy jeśli ktokolwiek powiedziałby tak o dorosłych, odebraliby te słowa obojętnie?

 

6. „Nie umiesz…” – dobrze sprzątać, przyszyć guzika, pozmywać naczyń… Lista rzeczy, których nie pozwolono robić dzieciom we właściwym czasie jest długa. To od nas, dorosłych zależy, czy pozwolimy naszym dzieciom na samodzielność.

 

7. „Ty zawsze musisz…” – coś zbić, rozlać, zgubić… Mówiąc tak, utwierdzamy w dziecku przekonanie, że nie ma możliwości zmiany, że nawet choćby bardzo chciało, nie uda mu się, bo coś jest „zawsze”.

8. „Przez ciebie… ” – umrę, dostanę zawału, pęknie mi serce; wykończysz mnie. To szantaż emocjonalny, który wywołuje w małym człowieku poczucie winy.

 

 

10. „Kogo kochasz bardziej?” – to pytanie zadawane jest często małym dzieciom. Nigdy nie powinno paść z ust dorosłych.

 

kl/interia.pl

 

 

Komentarze

Komentarze