WAŻNE! Jak zachęcić dzieci do zabawy na świeżym powietrzu – zanim całkiem wciągnie je świecący ekran!

Dni, kiedy dzieci wychodziły codziennie na zewnątrz, aby zwiedzać okolicę i spotykać się z dziećmi z podwórka, już dawno minęły. Pokusa świecącego ekranu, przyciągająca uwagę dziecka przez całe popołudnie, stała się zbyt kusząca.

Naukowcy z Uniwersytetu Essex uważają, że już 5 minut aktywności na świeżym powietrzu wystarczy, aby znacznie poprawiło się nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Zabawa na zewnątrz bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka. Jak jednak zachęcić je do wyjścia na dwór, gdy upiera się, że w domu znajdzie wiele ciekawszych zajęć?

Wakacje to doskonała pora na kształtowanie u dziecka pozytywnych nawyków związanych z aktywnością na świeżym powietrzu, która jest kluczowa dla jego właściwego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i poznawczego.

Dziecko w okresie przedszkolnym uczy się przede wszystkim przez naśladowanie i obserwację. Dlatego, rodzice, którzy chcą przekazać najmłodszym dobre wzorce związane z wychodzeniem z domu, sami powinni ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych przy dzieciach.

Jeśli rodzice siedzą wciąż przed telewizorem lub telefon przyrósł im do dłoni, dużo trudniej przyjdzie im zmobilizowanie dziecka do bycia aktywnym. Warto, aby dorośli swój wolny czas poświęcili na zabawę z dzieckiem na świeżym powietrzu, pokazując im, że ruch jest naturalnym elementem codziennego życia, angażuje całą rodzinę i może przynosić ogromną frajdę. Wspólny czas spędzony z dzieckiem zaowocuje także wzmocnieniem relacji rodzinnych i zwiększeniem wzajemnej bliskości – mówi Izabela Faryna, psycholog dziecięcy, psychoterapeuta.  Pokazując dzieciom, że spacer po lesie, basen, wyjście na rolki, czy rower jest normalnym elementem w planie dnia rodziny, pomagamy maluchom w naturalny sposób włączyć aktywność fizyczną w ich życie.

Dzieci lubią odkrywać, dlatego warto pokazać im różne formy zabawy na świeżym powietrzu. Ważne, aby nie zmuszać malucha do konkretnej aktywności, a dać mu możliwość wyboru. Jeśli Twoje dziecko nie lubi biegać za piłką, nie warto go do tego nakłaniać – być może bardziej spodoba mu się zabawa w chowanego, czy w berka.

Podkreślając, że liczą się starania i podejmowane próby, dorosły może zachęcić swoje dziecko do uprawiania sportu, wyrabiając jednocześnie u dziecka wytrwałość i cierpliwość. Dziecko, które czuje się doceniane, wspierane i wzmacniane przez dorosłych będzie kształtowało w sobie motywację do działania i podejmowania dalszych wysiłków – mówi Faryna.

Nauczenie malucha, że zabawa na powietrzu jest dużo lepsza niż siedzenie przed świecącym ekranem, przyniesie same korzyści teraz i później, gdy będzie już starszy. W ten sposób można podsunąć dziecku doskonały sposób na odreagowanie napięć. Jeśli młody człowiek odkryje, że aktywność fizyczna jest okazją do fajnej zabawy z dorosłymi czy rówieśnikami jest duża szansa na to, że będzie on chciał rozwijać swoje nowe pasje.

DB

Źródło: dailyparent.com

foto pixaby.com

Komentarze

Komentarze