Dziecko i Figura

DZIECKO

Wiadomo, po kim DZIECKO DZIEDZICZY skłonność do CHORÓB. Sprawdź

choroby dziedziczne, co dziedziczymy

To, czy dziecko kolor oczu odziedziczy po mamie lub tacie, będzie blondynem lub brunetem, zależy od cech dominujących u jednego z rodziców albo dziadków. Co dostaje w spadku wyłącznie po ojcu?

Jak dowodzą naukowcy, dziecko po tacie dziedziczy przede wszystkim cechy charakteru, a także krąg zainteresowań i predyspozycje. Tę tezę na podstawie badań postawił prof. Fernando Pardo-Manuel de Villena, działający na uniwersytecie w Północnej Karolinie.

Jak się okazuje, nie tylko charakter dostajemy w spadku po tacie. Dziedziczymy też skłonność do zachorowania na wybrane choroby. Dlaczego? Niektóre geny po rodzicu mutują i przekształcają się w niezdrową postać.

W związku z tym dziecko może odziedziczyć takie schorzenia jak cukrzyca typu II i choroby serca. Geny matki są mniej aktywne, więc dziecko może być jedynie nosicielem.

Czy płeć dziecka ma wpływ na to, co dziedziczy ono po ojcu? Okazuje się, że tak. Chłopcy otrzymują po nim w spadku więcej chorób. Które? Nowotwór jelita grubego, daltonizm.

Synowie po ojcach dziedziczą też zespół łamliwego chromosomu X. To rodzaj niepełnosprawności intelektualnej. Objawia się ona m.in. dużymi uszami. Mogą też pojawić się symptomy autyzmu.

Zobacz też: Cecha, którą KAŻDA córka DZIEDZICZY po mamie. NIE będziesz ZADOWOLONA

Źródło: newsweek.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com


  
Wyżej