WTÓRNE UTONIĘCIE. Co to jest i jak temu zapobiec?

Do wtórnego utonięcia może dojść nawet kilkadziesiąt godzin od zabawy dziecka w wodzie. Wtórne utonięcie, jak również suche utonięcie, są bardzo groźne i zdradliwe. Jak do tego dochodzi? Jakie są objawy?

Gdy słyszymy słowo „utonięcie”, mamy zazwyczaj na myśli śmierć, do której doszło w wyniku wypadku w wodzie. Jak się jednak okazuje, nie każda osoba, która tonie, od razu umiera, ponieważ właściwie przeprowadzona akcja ratownicza może uratować poszkodowanego. Mogłoby się wydawać, że jeśli tonącemu człowiekowi skutecznie udzielono pomocy, to nie zagraża mu już niebezpieczeństwo. Niestety, jest zupełnie inaczej…

Okazuje się, że umrzeć można nie tylko w wyniku klasycznego utonięcia, ale także przez tzw. wtórne utonięcie, lub też suche utonięcie. Na czym to polega?

Suche utonięcie

Suche utonięcie występuje wtedy, gdy do dróg oddechowych dostanie się pewna ilość wody, jednak nie dociera ona do płuc. Woda dostaje się do nosogardzieli i w wyniku podrażnienia tkanek dochodzi do skurczu mięśni. Co prawda zapobiega to dostaniu się wody do płuc, jednak w wyniku skurczu górnych dróg oddechowych, do płuc nie dostaje się także odpowiednia ilość tlenu. W efekcie dochodzi do uduszenia, co w tym przypadku jest nazywane suchym utonięciem.

 

Źródło: PIXABAY.COM

 

Wtórne utonięcie

W przeciwieństwie do suchego utonięcia, w przypadku wtórnego utonięcia mówimy o powikłaniach w wyniku dostania się wody do płuc. Do wtórnego utonięcia może dojść u osób, które tonęły i zostały odratowane. Jeżeli w płucach takiej osoby pozostał płyn, to istnieje duże ryzyko wystąpienia obrzęku płuc, który zagraża naszemu życiu. Obrzęk płuc rozwija się nawet do 72 godzin po zachłyśnięciu się wodą. Jest to spowodowane drażniącym działaniem wody na tkanki w płucach.

Objawy wtórnego utonięcia i suchego utonięcia

W przypadku suchego utonięcia objawy pojawiają się niemalże natychmiast. Tymczasem wtórne utonięcie objawia się nawet po kilkudziesięciu godzinach od pechowego zajścia. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na takie objawy jak:

 

  • nagły, silny kaszel u dziecka
  • duszność
  • ból w klatce piersiowej
  • poczucie zmęczenia oraz ospałość
  • rozdrażnienie i pobudzenie u dziecka

 

Jak możemy zapobiegać?

Przede wszystkim należy pilnować, aby zabawy dziecka w wodzie były bezpieczne, co zapobiegnie ryzyku zachłyśnięcia się wodą i tonięcia. W przypadku zauważenia, że dziecko zachłysnęło się wodą, należy je później bacznie obserwować, nawet jeżeli samo odkrztusiło wodę. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących dolegliwości, należy natychmiast udać się do lekarza.

 

ZOBACZ TEŻ: 4-latek zaginął we własnym domu. Prawda okazała się przerażająca!

 

Źródło: www.mjakmama24.pl

 

Komentarze

Komentarze