Wybrano MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2018! Będziecie zaskoczeni!

Dzban to młodzieżowe słowo roku 2018. Okazuje się, że w plebiscycie oddano niemal 10 tysięcy głosów, z czego około 30 procent odnosiło się właśnie do popularnego wśród młodych osób słowa dzban. Co w środowiskach młodzieżowych oznacza ten przydomek?

„Od jednoznacznie negatywnych: „osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden” po łagodne „niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela”. Są też definicje obrazowe: „ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i grzecznie mówiąc towarzystwo za nim nie przepada” i zwięzłe „no debil”. Najbardziej wyczerpująca jest definicja: „Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban.

Skąd wziął się dzban? Może to być metafora pustej głowy (pojawia się w proponowanych definicjach) albo zapożyczenie pseudonimu postaci z amerykańskich komiksów Jugheada Jonesa. Dlaczego ten wyraz zdobywa popularność? Na pewno nie jest niezbędny, ale wpisuje się w tradycyjne skojarzenia głowy jako pustego naczynia.” – napisał w swoim komentarzu do plebiscytu juror Marek Łaziński.

Bartek Chaciński, drugi z jurorów tłumaczy, że słowo dzban zostało spopularyzowane w głównej mierze przez youtubera Klocucha, twórcę słynnych „wideorecenzji” 🙂

I choć wiele osób nie wie kim jest Klocuch… z pewnością znane jest im niechlubne słowo dzban.

Zobacz też: Ten wpis podbił serca Internautów! Mężczyzna podziękował swojej żonie za…

Źródło: sjp.pwn.pl

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze