Wychowanie dzieci na świecie. Jakie wartości są najważniejsze w innych krajach?
Wychowanie dziecka na całym świecie to niezwykle ważny i trudny proces. W różnych krajach na ziemi panują inne zasady dotyczące tej rodzicielskiej sztuki. Jakich wartości uczone są dzieci w różnych częściach świata?
Meksyk
Meksykanie słyną z wielodzietności i szczególnie cenią sobie życie rodzinne. Ojciec w meksykańskiej rodzinie to macho i głowa rodziny, a matka to ognisko domowe i wzór do naśladowania. Co ciekawe, w pierwszym roku życia dziecka, wszystkie decyzje dotyczące wychowania dokonuje matka, która w kwestii wychowania ma w Meksyku zawsze rację. W meksykańskich domach panuje radosna i swobodna atmosfera. Rodzice jednak nie poruszają z dziećmi tematów tabu.
Senegal
W Senegalu niezwykle ważna jest bliskość matki z dzieckiem. Małe dzieci przez całe dnie przebywają ze swoimi matkami – gdy są małe, noszone są na plecach. Rodzina w Senegalu stanowi fundament i najważniejszą część życia. Najważniejszy jest wzajemny szacunek. Od najmłodszych lat dzieci uczone są szacunku do starszych członków rodziny, a przede wszystkim do rodziców. W Senegalskiej rodzinie ważna jest także wspólnota i solidarność.
Japonia
Japońscy rodzice szczególną uwagę zwracają na dyscyplinę dzieci, jednak nie oznacza to, że są dla nich surowi. Szczególne znaczenie w relacji z dzieckiem w Japonii ma matka, która jest wzorem do naśladowania, powiernikiem sekretów i nieustannym wsparciem. Japońscy rodzice zwracają uwagę także na rozmowę i współpracę z dzieckiem. Ze względu na ogromną rolę matki w rodzinie w tym kraju, niechętnie przyjmuje się do pracy nianie.
Australia
Uważa się, że Australia to jeden z najlepszych krajów do wychowywania dziecka. Rzeczywiście, w tym kraju bardzo dba się o najmłodszych zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. W Australii dzieci od małego uczone są samodzielności. Chociaż w tym kraju nie ma restrykcyjnego podejścia do dzieci, a drobne przewinienia najmłodszych są akceptowane, Australijczycy pragną, by ich dzieci uczyły się odpowiedzialności od małego. Oprócz samodzielności i odpowiedzialności szczególną uwagę zawraca się na tolerancję.
Zobacz również: Agresja u dzieci – skąd się bierze i jak ją leczyć?
Źródło: rodzicedzieci.pl, afryka.org