Wypatrując pierwszej gwiazdki, czyli co symbolizują świąteczne tradycje!

Znikające czekoladki w okienkach kalendarzy adwentowych informują nas, że do Świąt Bożego Narodzenia został niespełna ponad tydzień. A czy kiedykolwiek zastanawialiście się co symbolizują tradycje takie jak choinka, pierwsza gwiazdka czy 12 potraw? Poniżej przedstawiamy genezę kilku tych najpopularniejszych!

Pierwsza gwiazdka

Wypatrywanie pierwszej gwiazdki przywołuje na myśl Gwiazdę Betlejemską,  która doprowadziła 3 mędrców ze wschodu do Betlejem. Zauważona, zachęca nas do zajęcia miejsc przy wigilijnym stole.

Choinka

Komu z nas nie sprawia frajdy strojenie świątecznego drzewka? Ubrana w kolorowe lampki, cukrowe laski, czy bombki cieszy nasze oko przez cały świąteczny okres. Co prawda, zgodnie z tradycją choinka powinna być ubierana dopiero w dzień Wigilii. Jednak magia świąt sprawia że znacznie prędzej ozdabiamy nasze zielone drzewka. A skąd wzięła się choinkowa tradycja? Przechwyciliśmy ją od naszych zachodnich sąsiadów. To właśnie w Niemczech narodziła się ta piękna tradycja, która jest z nami już od końca XVIII wieku.

https://www.instagram.com/blessedonbluefinch/

12 potraw

Dlaczego akurat tyle potraw powinno być na wigilijnym stole? Dlaczego nie dołożyć trzynastej, albo zaokrąglić ilość do pełnej dziesiątki? Odpowiedź jest prosta. 12 potraw symbolizuje dwunastu uczniów Jezusa. W dzień powszedni nie sposób byłoby wsunąć aż tyle potraw, ale urodziny Jezusa trzeba hucznie poświętować! Pamiętajmy jednak, że nie samym jedzeniem „żyją” święta!

https://www.instagram.com/worldvalentina/

Puste miejsce przy stole

W przypadku pozostawiania dodatkowego nakrycia wierzenia się nieco rożnia. Dla jednych dodatkowe miejsce przy stole symbolizuje pamięć o zmarłych, w innych domach zostawiane jest dla zbłąkanych wędrowców, czyli po prostu potrzebujących, którzy w każdej chwili  mogą zapukać do drzwi.

https://www.instagram.com/blessedcrazytxnest/

Komentarze

Komentarze