Wypijasz kieliszek wina dziennie? TO stanie się z twoim organizmem

Co jak co, ale z alkoholem naprawdę trzeba uważać! Czy wiesz, że codzienne picie nawet kieliszka wina może…

Szokujące odkrycia

Osoby, które piją codziennie alkohol umierają przedwcześnie. I to o 20% częściej niż osoby, które piją napoje alkoholowe rzadziej.

Codzienne picie kieliszka wina ze względów zdrowotnych może jednak nie być tak zdrowe, jak wcześniej uważano. Tak przynajmniej sugerują nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis.

Badanie

Po przeanalizowaniu danych uzyskanych od ponad 400 tys. osób w wieku od 18 do 85 lat, naukowcy odkryli, że spożywanie jednego lub dwóch drinków cztery lub więcej razy w tygodniu, zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 20 procent w porównaniu z piciem alkoholu trzy razy w tygodniu lub rzadziej. Zwiększone ryzyko śmierci było stałe we wszystkich grupach wiekowych.

Lepiej nie pić w ogóle?

Zdaniem głównej autorki badania, doktor n. Med. Sarah M. Hartz – tak.

„Kiedyś wydawało się, że wypicie jednego lub dwóch drinków dziennie nie jest niczym wielkim. Istnieją nawet badania sugerujące, że może to poprawić nasze zdrowie. Teraz wiemy, że nawet osoby pijące codziennie tylko odrobinę alkoholu, mają zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci”.

Zagrożenia

Chociaż niektóre wcześniejsze badania powiązały umiarkowane picie z poprawą zdrowia układu sercowo-naczyniowego, nowe badanie pokazuje, że te potencjalne korzyści są mniejsze niż inne zagrożenia.

Naukowcy ocenili ryzyko chorób serca i ryzyko raka i stwierdzili, że chociaż w niektórych przypadkach picie alkoholu może zmniejszyć ryzyko problemów związanych z sercem, codzienne picie zwiększa ryzyko raka, a w konsekwencji ryzyko przedwczesnej śmierci.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Alcoholism: Clinical & Experimental Research”.

Czytaj też: Wino – dobre dla matki, ale NIE DLA DZIECKA!

Źródło: Sciencedaily.com

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze