Jak ZACHĘCIĆ DZIECKO do czytania? BANALNY SPOSÓB

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby książki Plastusiowy pamiętnik. To opowieść o przygodach ludzika z plasteliny, który mieszkał w piórniku należącym do dziewczynki o imieniu Tosia — uczennicy pierwszej klasy. Z myślą o jego wielbicielach Maria Kownacka napisała Plastusiowo.

Tytuł tej książki to nazwa gospodarstwa, które na prośbę Plastusia ulepiła Tosia. Obejmuje ono dom dla ludzika oraz budynki dla zwierząt — m.in. krów, kur, psa i kota. W każdym z kolejnych rozdziałów (książka składa się z 21 opowiadań) dziecko dowiaduje się, jakie stworzenie dołącza do gospodarstwa Plastusia, jaką pełni funkcję i jak się zachowuje.

Książka jest opatrzona czarno-białymi ilustracjami bohaterów. Na końcu znajduje się malowanka, którą dziecko może samodzielnie pokolorować. Być może taka możliwość zachęci pociechę do samodzielnej lektury.

Plastusiowo to tytuł skierowany do dzieci, które umieją czytać i chciałyby poszerzyć słownictwo, a także poprawić tę umiejętność. Kownacka używa prostych zdań, często stosuje rymy, które łatwo zapadają w pamięć.

Ta książka może zatem służyć do nauki czytania. Jej zaletą jest też fakt, że opowiadania zostały wydane z zastosowaniem dużej czcionki. Ponadto w trakcie lektury dziecko poznaje zwierzęta domowe i gatunki ptaków — dowiaduje się, jaką rolę odgrywają, jak wyglądają i jakie odgłosy wydają.

Jeśli zatem Twoje dziecko uczy się czytać, pozycja przygotowana przez Marię Kownacką to odpowiedni wybór. Plastusiowo jednocześnie uczy i bawi.

Książka ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Siedmioróg. Cena: 15,90 zł.

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze