Zaskakujące UMIEJĘTNOŚCI dzieci w OKRESIE PŁODOWYM. Oto rzeczy, które robi MALUCH u mamy w BRZUCHU!

Wiele z kobiet w trakcie ciąży zastanawia się, jak wygląda życie dziecka w brzuchu. Okazuje się, że w okresie płodowym dziecko prowadzi całkiem ciekawe życie. Pierwszą podstawową rzeczą jest spożywanie pierwszych pokarmów, które stanowi płyn owodniowy. Dziecko popijając go wyczuwa pierwsze smaki i zapachy, które pochodzą z posiłków spożywanych przez mamę. Objawem, że coś mu posmakowało może być czkawka spowodowana połknięciem dużej ilości płynu. Ale skoro je to i załatwia potrzeby fizjologiczne. Ponieważ większość składników odżywczych jest przez dziecko przyswajana, przetworzony płyn wydalany jest z moczem dziecka. Nie należy się jednak martwić, bo nie jest on szkodliwy, ze względu na małą różnicę w składzie w stosunku do płynu owodniowego.

W pierwszym trymestrze ciąży dziecko też zaczyna się bawić prostując się i garbiąc. W późniejszym okresie, kiedy u dziecka pojawia się czucie do zabaw wykorzystuje pępowinę, na której się huśta czy robi… salta. Pojawienie się czucia w rękach sprawia, że dziecko przez dotyk poznaje swoje otoczenie, a zaciskając dłonie w piąstki wkłada je do buzi lub zaczyna lizać.

Zaskakujący jest fakt, że dziecko w brzuchu nie widzi, ale reaguje na światło i to już w 16 tygodniu. Przykładając latarkę do brzucha można zaobserwować pobudzenie dziecka. 

Ale wracając do zmysłów… już w brzuchu mamy maluch nasłuchuje pierwszych dźwięków: słyszy bicie jej serca, przepływ krwi  przez żyły, a także reaguje na muzykę, którą po porodzie jest w stanie rozpoznać. Silne, nieprzyjemne dźwięki mogą wywołać jego płacz! Wskazują na to badania USG, na których zaobserwowano, że narażonemu  na nieprzyjemne dźwięki dziecku zaczynają drgać policzki i ma szeroko otwarte usta, co przypomina płacz niemowlaka.

Co ciekawa dzieci w okresie płodowym mają także EREKCJĘ i nie jest to nic złego, a wręcz wskazuje na prawidłowy rozwój i dobrą aktywność psychiczną.

W brzuchu mamy budują się też pierwsze więzi, zwłaszcza w przypadku ciąży bliźniaczej. Rodzeństwo już na tym etapie dotyka się, przytula, całuje i łapie za ręce. 

 Życie płodowe przynosi równie ciekawych doznań i wcale nie jest takie nudne jak nam się wydaje.

 

 

źródło: znana-polozna.pl

zdjęcie: youtube.pl

KB

 

Komentarze

Komentarze