Zdaniem naukowców, picie kawy mogłoby uratować setki tysięcy ludzi przed…

Grupa naukowców odkryła, że ​​gdyby każdy na świecie pił co najmniej dwie filiżanki kawy dziennie, kilkaset tysięcy mniej ludzi umarłoby na raka. Potencjalne wybawienie od raka wątroby opisano w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Alimentary Pharmacology & Therapeutics”.

Choroby wątroby u ludzi

Choroby wątroby są główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności na całym świecie. Szacuje się, że marskość wątroby jest przyczyną ponad miliona zgonów rocznie, co stanowi ponad 2% wszystkich zgonów. Ponadto rak wątrobowokomórkowy (HCC) spowodowany chorobą wątroby jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów na świecie, powodując 745 000 zgonów rocznie.

Podejmowane są liczne wysiłki, aby zmniejszyć obciążenie chorobami występującymi zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, w tym szczepienia i strategie leczenia zapalenia wątroby typu B i C.  Potrzebne są jednak dodatkowe, proste i opłacalne interwencje, aby zmniejszyć obciążenie śmiertelnością związaną z chorobami wątroby. Kawa jest jedną z takich interwencji, która może odegrać potencjalną rolę w tej dziedzinie.

Czytaj też: Odkryto NAJLEPSZY sposób parzenia kawy! Może PRZEDŁUŻYĆ ci życie!

Kawa lekiem na raka wątroby?

Od dziesięcioleci wiadomo, że spożywanie kawy zapewnia pewien stopień ochrony przed chorobami wątroby. Pierwsze doniesienia opisywały związek między spożyciem kawy a poprawą testów czynności wątroby. W ostatnich latach pojawiło się coraz więcej publikacji mówiących, że spożycie kawy nie tylko poprawia biochemię wątroby, ale również spowalnia progresję do marskości i wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka zgonu z powodu chorób wątroby.

Według naukowców picie dwóch lub trzech filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątroby o 38%, a ryzyko zgonu z powodu tej choroby o 46%. Jeśli dana osoba zwiększy spożycie do czterech lub więcej filiżanek dziennie, ryzyko zachorowania zmniejsza się o 41%, a ryzyko śmierci o 71%.

Statystyki związane z rakiem wątroby

Aby określić globalny wpływ picia kawy, eksperci przeanalizowali statystyki związane z rakiem wątroby w Global Burden of Disease 2016. W tym roku było 1,24 miliona zgonów z powodu raka wątroby. Biorąc pod uwagę wpływ na chorobowość, kawa byłaby w stanie uratować 452 861 osób przy dwóch filiżankach kawy i 723 287 osób przy czterech filiżankach kawy.

Źródło: Alimentary Pharmacology & Therapeutics, Onlinelibrary.wiley.com

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze