Zimowa wyprawa z dziećmi? To nie tytuł horroru! Przeczytaj i jedź.

Ten temat nigdy nie zawodzi! Każdego roku nagłówki wypełnione są ponurymi opowieściami o rodzinie, której na pustkowiu zabrakło benzyny i (prawie) zamarza na śmierć w oczekiwaniu na ratunek. Dlatego, przed wskoczeniem do samochodu na zimowy wyjazd, upewnij się, że sprawdziłaś wszystkie wskazówki bezpieczeństwa z listy, aby każda podróż, w którą Twoja rodzina wyrusza była tak samo bezpieczna jak przyjemna- nawet ta zimowa!

#Skontroluj swój pojazd. Sprawdź poziomy, w tym benzynę i płyn do spryskiwaczy, ciśnienie w oponach i bieżnik oraz inne kluczowe części i funkcje pojazdu, takie jak światła czołowe i tylne. Należy również sprawdzić sprzęt pod kątem poważnych problemów i wykonać zalecane czynności konserwacyjne w oparciu o przebieg pojazdu przed podjęciem jakiejkolwiek zimowej podróży.

#Znaj trasę. Matt Krzysiak, dyrektor generalny National Motor Club, jednego z największych niezależnych klubów motorowych w kraju, mówi: „Nie czekaj, aż znajdziesz się w drodze, by ustalić najlepszą trasę do domu babci. I nie polegaj wyłącznie na swoim GPS. Technologia nie może przewidywać zamknięć dróg i pasów ruchu z powodu pogody, wypadków itp. Zanim wyruszysz w drogę, wytycz swoją główną trasę i określ miejsca odpoczynku i jedzenia” – mówi Krzysiak.

#Przedstaw swoje plany. Chociaż łatwo jest po prostu wskoczyć do samochodu i jechać, nie informując innych o swojej trasie i spodziewanym czasie przybycia, może być to bardzo pomocne. W ten sposób, jeśli nie dotrzesz do miejsca docelowego, bliscy będą mogli doradzić ratownikom gdzie utknęłaś.

#Trzymaj kosztowności poza zasięgiem wzroku. Jeśli podróżujesz z drogimi przedmiotami, zawsze trzymaj je poza zasięgiem wzroku. „Możesz zamknąć je w bagażniku, schowku lub przechowywać je pod siedzeniem lub w innym miejscu, w którym nie są widoczne, aby zmniejszyć ryzyko kradzieży lub zniszczenia samochodu” – mówi Krzysiak.

#Nie bądź rozproszonym kierowcą. Zawieś rozmowy telefoniczne i SMS-y, aż zatrzymasz się na przerwę lub dotrzesz do miejsca docelowego. Jeśli musisz zadzwonić lub wysłać SMS-a, zatrzymaj się na poboczu drogi.

#Unikaj jedzenia podczas jazdy. Może być kuszące, aby zaoszczędzić kilka minut z podróży,  chwytając kęs bez zatrzymywania, ale będziesz bezpieczniejsza i bardziej wypoczęta, jeśli po prostu staniesz na  krótką przerwę i posiłek.

#Zapnij pasy. Brzmi to banalnie, ale noszenie pasa bezpieczeństwa podczas jazdy to nie tylko środek bezpieczeństwa, to prawo. A dla dzieci, które skarżą się, że pas bezpieczeństwa jest niewygodny, Krzysiak sugeruje: „Zamiast pozwalać dzieciom na zdejmowanie pasów bezpieczeństwa podczas podróży, planuj dodatkowe przerwy na drodze, aby dać im trochę swobody poruszania się.”

#Zawsze miej dobrze zaopatrzony zestaw ratunkowy. Przygotuj miejsce na: latarki ze świeżymi bateriami i dobrze naładowany telefon komórkowy z dodatkowym akumulatorem, śpiwór lub koc termiczny, przewody wspomagające, łańcuchy lub pasek holowniczy, mała łopata, piasek lub żwirek (trakcję, aby wydostać się ze śniegu lub lodu), apteczka, dodatkowe skarpety i rękawiczki, przekąski, woda, skrobaczka do lodu, flary i zapałki.

#Jedź ostrożnie. Szczególnie ważne jest, aby zachować ostrożność w niebezpiecznych warunkach drogowych w okresie zimowym i świątecznym – mówi Krzysiak. Miej oko na mokre lub oblodzone drogi, nie spiesz się i zwolnij na zakrętach. Co najważniejsze, bądź cierpliwy. „Dodatkowe samochody na autostradzie mogą spowodować duże korki. Możesz uniknąć zderzenia lub incydentu z wściekłymi drogowcami, utrzymując swój spokój „, mówi.

DB

Źródło: dailyparent.com

Foto: shutterstock

Komentarze

Komentarze