Zobacz co wolno, a czego nie będąc w ciąży!

Ciąża to niewątpliwie cudowny czas dla mamy, ale i dla całej rodziny. Kiedy kobieta spodziewa się dziecka często słyszy co powinna, a czego nie. Zdarza się, iż dawane rady są tak naprawdę mitami, powtarzanymi od pokoleń. Dzisiaj spróbujemy je obalić.

Mit 1. W czasie ciąży należy odpuścić sobie sport.

Jeżeli ciąża się prawidłowo rozwija to nie ma przeciwskazań do uprawiania sporty. Wręcz przeciwnie. Sport może przyczynić się do łatwiejszego porodu, zapobiega też bólom pleców oraz co najważniejsze znacznie poprawia nastrój.

 

Mit 2 Drobna kobieta nie urodzi siłami natury.

Jest to kolejny mit. Ciało kobiety nie ma wpływu na sposób porodu. Najważniejsza jest tu wielkość miednicy oraz elastyczność wiązadeł miednicowych. Co ważne wąskie biodra nie muszą oznaczać wąskiego kanału rodnego. Istotne jest również to, że  szczupła mama będzie miała drobne dziecko.

Mit 3 Jedz za dwoje

Myślenie w ten sposób niejedną mamę doprowadziła do tego, że w ciąży zdołała przytyć aż kilkadziesiąt kilogramów. Posiłki ciężarnej kobiety nie powinny być dużo bogatsze w kalorie, ale za to w witaminy i minerały już tak. Warto wspomnieć, że kobiecie która przytyje powyżej 12 kg trudniej urodzić dziecko, a potem wrócić do dawnej sylwetki.

Mit 4 Nie wolno kąpać się w wannie

Otóż wolno, ważne jest jednak to, aby temperatura wody nie była wysoka, nie powinna przekraczać  37 °C.

Mit 5 Mała lampka wina nie zaszkodzi

Niektórzy lekarzy przyzwalają na jedną lampkę wina w czasie ciąży. Jednak jak wskazują badania alkohol może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie maluszka. Najpoważniejszym upośledzeniem jest FAS.

Istnieje jeszcze wiele mitów na temat ciąży. Staraliśmy się przedstawić te najczęściej powtarzane. Mamy nadzieję, że chociaż trochę rozwialiśmy wątpliwości.

Źródło: czasopismo Zdrowie

Zdjęcie: Pixaby

Komentarze

Komentarze