Dziecko i Figura

Główna

4 produkty, które najbardziej szkodzą zębom! Zobacz, czego unikać!

 Mleko, nabiał, świeże warzywa, ryby morskie –  to produkty, które od zawsze wymienia się jako te, które pomagają nam utrzymać zniewalający uśmiech, a tym samym przyczyniają się do zachowania prawidłowego stanu jamy ustnej.  A czego nasze zęby nie lubią i jakim produktom  mówią stanowcze: nie? Zagadka rozszyfrowana!

Najczęściej występującą, a zarazem najgroźniejszą chorobą zębów jest niewątpliwie próchnica, za której główną przyczynę uznaje się spożywanie zbyt dużej ilość wszelkiego rodzaju cukrów, którymi z kolei żywią się obecne w jamie ustanej bakterie. Drobnoustroje w efekcie swojego metabolizmu niszczą szkliwo. Stąd też właśnie tak powszechny składnik jakim jest cukier znajduje się na czarnej liście produktów. Jednak to nie wszystko. Produkty, które nigdy nie zyskają przychylności naszych zębów to przede wszystkim:

Słodzone, gazowane napoje

Wszelkie napoje gazowane, szczególnie te słodzone zawierają ogromne ilości cukru, który niszczy dziąsła oraz kwasy uszkadzające szkliwo i ułatwiające bakteriom wnikanie w tkanki. Mało tego, płynna konsystencja również działa na nasza szkodę. Otóż sprawia ona, że negatywne substancje są rozprowadzane w  całej jamie ustnej.

 

źródło: https://www.instagram.com/jjessjjones/?hl=pl

 

Chipsy i słone przekąski

Chipsy choć  świetnie sprawdzają się podczas filmowych maratonów i prawdopodobnie przypadną do gustu naszym kubkom smakowym, zębom niekoniecznie. Poza tym słone przekąski zawierają duże ilości cukrów prostych. Wpływają więc niekorzystnie na stan dziąseł.  Co więcej, oblepiają zęby i sprzyjają powstawaniu płytki bakteryjnej, która początkowo twardnieje. Z czasem jednak przekształca się w kamień uszkadzający dziąsła.

 

źródło: https://www.instagram.com/dorota.sz_s/?hl=pl

 

 

Kawa i czarna herbata

Okazuje się, że  umieszczenie kawy czy mocnej czarnej herbaty w naszym codziennym menu również nie jest dobrym pomysłem, jeśli chcemy zadbać o kondycję jamy  ustnej. Bowiem  oba napoje powodują powstawanie przebarwień płytki. I mimo, że ciężko sobie wyobrazić jesienne wieczory bez towarzystwa gorącej herbaty, to w trosce o nasze zęby spróbujmy nieco zmienić przyzwyczajenia.

zdjęcie główne: https://www.instagram.com/savchenko_photo/?hl=pl


  
Wyżej