500 plus na PIERWSZE DZIECKO! Zobacz, kto jeszcze może się ubiegać o świadczenie

500 plus na PIERWSZE DZIECKO! Dzisiejszej nocy posłowie uchwalili rządową nowelizację w sprawie rozszerzenia programu „Rodzina 500 plus”, wedle której prawo do świadczenia będą miały wszystkie dzieci oraz nastolatkowie do 18 roku włącznie, jedynacy, bez względu na dochód jakim operuje rodzina.

Za ustawą opowiedziało się 379 posłów, 20 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Dotychczas świadczenie „500 plus” przyznawane było rodzicom na drugie i kolejne dziecko, natomiast w przypadku posiadania jednego dziecka, wypłacano je, jeśli rodzina spełniała konkretne kryteria dochodowe, tzn. 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Od teraz prawo do świadczenia będzie przysługiwało rodzicom na wszystkie dzieci do 18 lat. Z programu skorzystają również dzieci mieszkające przebywające w domach dziecka, placówkach opiekuńczo – wychowawczych (do 18 r. ż.).

Wnioski będzie można składać w następujący sposób: w wersji elektronicznej (za pośrednictwem ministerialnego portalu Emp@tia, ePUAP oraz bankowości elektronicznej) – od 1 lipca 2019 roku, a także w formie papierowej – od 1 sierpnia bieżącego roku.

Mamy nowy program, program trudny. Pierwszy jego punkt to 500 plus od pierwszego dziecka od 1 lipca – mówił do posłów Jarosław Kaczyński w trakcie trwania konwencji PiS.

Polacy chcą mieć dzieci, chcą mieć ich co najmniej dwoje, a mają tylko jedno. Naszym problemem numer jeden nie jest to, żeby Polacy mieli jedno dziecko, bo jedno dziecko co do zasady mają. Polskim wyzwaniem jest zmiana modelu 2+1 na model przynajmniej 2+2, choć marzymy o modelu 2+3 – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Czy waszym zdaniem 500 plus jest potrzebne? Czy zgadzacie się z polityką obecnego rządu?

Źródło: Głos Wielkopolski

Zobacz też: Znowu będziemy DOKŁADAĆ ZE SWOICH PIENIĘDZY? Od marca rusza program „Mama plus”

Komentarze

Komentarze