Dieta ROCZNEGO dziecka – z czego powinna się składać?

Wielu rodziców zastanawia się, jak powinna wyglądać dieta rocznego dziecka. Podpowiadamy!

Żywienie dostosowane do wieku

Dieta dostosowana do wieku małego człowieka to taka, która zapewnia wystarczającą ilość składników odżywczych i jest dostosowana do jego stadium rozwojowego. Pomaga wypracować właściwe odruchy związane z późniejszym żywieniem i zapobiega otyłości.

Wytyczne żywieniowe

Wytyczne żywieniowe dla dziecka w tym wieku są proste i łatwe do zrealizowania. Dziennie powinno zjadać trzy główne posiłki i kilka niewielkich, zdrowych przekąsek. Dieta powinna opierać się na owocach, warzywach i zbożach (np. pszenicy, ryżu i owsie). Należy pamiętać, że tylko 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego powinno pochodzić z mięsa (ok. 50-60 gram), jajek i produktów nabiałowych.

Dziecko nie rośnie już tak intensywnie, jak w okresie niemowlęctwa. Mimo wszystko, roczniak nadal rozwija się szybko i potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Węglowodany zawarte w produktach zbożowych i owocach, dają mu wystarczająco dużo energii fizycznej i umysłowej. Białko pochodzenia zwierzęcego jest niezbędne do budowy nowych tkanek.

Co w przypadku wegan i wegetarian?

Jeśli należysz do wegetariańskiej lub wegańskiej rodziny, skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem, by twoje dziecko otrzymywało odpowiednio dużo wszystkich składników odżywczych. Należy pamiętać, że mleko matki i mleko modyfikowane są szczególnie ważne w pierwszym roku życia dziecka. Później świetnie sprawdzi się jak najmniej przetworzony nabiał, tj. pełnotłuste mleko, ser biały, ser żółty (nie więcej niż 3-4 razy w tygodniu), serek ziarnisty i jogurt naturalny. Zapewni wystarczającą do budowy kości i rozwoju zębów ilość wapnia oraz tłuszczu koniecznego do rozwoju mózgu.

Mleko, jajka

Według American Academy of Pediatrics, między pierwszym a drugim rokiem życia dziecko powinno dziennie wypijać około 0,5-1 litra mleka 3,2%. Jajka są ważnym elementem diety rocznego malucha. Nie powinien jednak zjadać więcej niż 3-4 tygodniowo, wliczając w to te obecne w wypiekach i innych produktach. Nie wolno też ich podawać niemowlętom przed ukończeniem pierwszego roku życia. Może to spowodować reakcję alergiczną i pożegnanie się z jajkami
na resztę życia.

Warzywa

Nie panikuj, jeśli twoje dziecko nie chce jeść dużo warzyw każdego dnia albo odmawia picia założonej ilości mleka. Ważne, żeby jego dieta była zróżnicowana na przestrzeni całego tygodnia. Wprowadzając nowe pokarmy do diety roczniaka, zawsze zwracaj uwagę, czy nie występują objawy niepożądane, jak np. wymioty, biegunka, wysypka, czy zmiany w zachowaniu. Najlepiej więc wprowadzać nie więcej niż jeden rodzaj żywności w ciągu kilku dni.

Bezpieczeństwo podczas karmienia

Bezpieczeństwo podczas karmienia jest sprawą kluczową i nie dotyczy jedynie dopilnowania, by dziecko nie wsadziło sobie łyżeczki do oka lub wypadło z krzesełka. Chodzi tutaj także o określoną higienę i ochronę przed chorobami związanymi ze spożywanym pokarmem. Nie powinno się karmić dziecka prosto ze słoiczka czy z naczynia z większą ilością potrawy. Jedzenie pod wpływem śliny znajdującej się na łyżeczce dziecka zaczyna się psuć, a poza tym stanowi doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów.

Pojemniki z posiłkami

Należy pamiętać, że pojemniki z posiłkami powinny być zamknięte lub szczelnie przykryte i przechowywane w lodówce, jednak nie dłużej niż dwa dni. Jeśli maluch lubi zasypiać z butelką, to najlepiej, by była w niej woda. Słodkie soki owocowe lub mleko, po których nie myje się dziecku zębów, przyczyniają się do próchnicy. Dopóki mały człowiek nie będzie wystarczająco duży, trzeba wystrzegać się jedzenia, które może doprowadzić do zakrztuszenia, takich jak np.: popcorn, orzechy, chipsy, ziarna kukurydzy, jagody i borówki, winogrona, hot dogi, surowe warzywa, rodzynki, twarde lub drobne cukierki, dropsy, suche płatki śniadaniowe, guma do żucia, guma rozpuszczalna, żelki, cukierki typu „krówka”, etc.

Nie zapominaj o wodzie

Między posiłkami warto podawać dziecku wodę. Zapewni mu to nie tylko odpowiednie nawodnienie, ale też wyrobi w nim właściwy, zdrowy nawyk sięgania po nią. Zdecydowanie nie wolno roczniakowi podawać słodyczy oraz dosładzanych pokarmów i napojów, ponieważ zepsuje to jego apetyt (i zęby) oraz wyrobi fascynację szkodliwą żywnością, odsuwając na boczne tory tę zdrową.

Przykładowy jadłospis

Warto zapoznać się z przykładowymi jadłospisami dla rocznych maluchów lub udać się do dietetyka. Wielu z nich udziela darmowych porad w przypadku dzieci do 7. roku życia. Jak więc może wyglądać dzień dziecka pod względem żywienia?

Śniadanie: 1-2 łyżki dżemu niskosłodzonego lub gotowego sosu owocowego ze słoiczka. 1⁄4 szklanki płatków śniadaniowych (niesłodzonych). 1⁄2 szklanki pełnotłustego jogurtu naturalnego;

II śniadanie: 15 gram sera, 4 pełnoziarniste krakersy, 1⁄2 szklanki pełnotłustego mleka lub mleka z piersi;

Obiad: 30 gram zmielonego mięsa z duszonego kurczaka. 1 łyżka ryżu brązowego, kaszy gryczanej lub amarantusa. 1-2 łyżki czarnej fasoli zmiksowanej z pomidorami i 1⁄2 łyżki oliwy. 1-2 łyżki gotowanej żółtej papryki. 1⁄2 szklanki pełnotłustego mleka lub mleka z piersi, 1⁄2 banana;

Podwieczorek: 1⁄2 kawałka pełnoziarnistego chleba, 120 gram jabłka lub innego miękkiego owocu, 1⁄2 szklanki tłustego kefiru;

Kolacja: 45 gram zmielonego mięsa z duszonego kurczaka, 1-2 łyżki tłuczonych ziemniaków, wymieszanych z 1 łyżką śmietany, jogurtu lub mleka, 1 łyżka purée z awokado, 1-2 łyżki zmiażdżonej fasolki szparagowej, 1⁄2 szklanki pełnotłustego mleka lub mleka z piersi.

Dzieci doskonale wiedzą, czy są głodne, czy nie. Należy brać to pod uwagę i nie karmić ich na siłę. Mleko należy podawać po posiłku. W przeciwnym wypadku maluch nasyci się płynem i zje mniej pokarmów, które są mu bardziej potrzebne na tym etapie rozwoju.

Warto też pamiętać, że tona cukru, barwników i chemikaliów zawartych w słodyczach, może uszkodzić delikatny organizm dziecka. To samo dotyczy ciężkich, tłustych potraw, które szkodzą nawet dorosłym, a w przypadku dzieci mogą spowodować nieodwracalne szkody w ich układzie pokarmowym i wpływać negatywnie na rozwój zarówno fizyczny, jak i umysłowy.

Czytaj też: Twoje dziecko ma WAHANIA NASTROJU? OTO 5 sposobów, żeby sobie z tym poradzić!

Źródło: Healthychildren.org, Kidshealth.org

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze