Andrzejki 2020. Najpopularniejsze wróżby!

Według dawnych wierzeń, w wigilię św. Andrzeja na ziemię wracały duchy zmarłych, które przez wróżby pragnęły zdradzić sekrety naszej przyszłości. Tradycja przetrwała do dziś – aktualnie wróżby andrzejkowe dostarczają wielu emocji i zapewniają dobrą zabawę w gronie bliskich znajomych i rodziny.

„Na świętego Andrzeja, dziewkom z wróżby nadzieja”

Przysłowie nawiązujące do tradycji obchodzenia Andrzejek. W noc z 29 na 30 listopada niezamężne kobiety czekały z utęsknieniem na wróżby, które miały przekazać im najcenniejszą tajemnicę – kto będzie ich przyszłym mężem i kiedy wezmą ślub.  Kiedyś mężczyźni nie brali udziału w Andrzejkach – ich dniem wróżb były Katarzynki. Dziś w zabawie biorą udział nie tylko panny, a listopadowe święto obchodzi większość z nas, w mniejszym lub większym gronie.  Oto 5 najpopularniejszych wróżb andrzejkowych.

Lanie wosku

Jest to prawdopodobnie najpopularniejsza zabawa andrzejkowa. Wosk z podpalonej świecy należy lać przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Woskowe kształty, jakie powstają na wodzie mają sugerować, co czeka osobę wykonująca wróżbę w przyszłości. Przykładowo – kształt człowieka oznacza, że niedługo spotkasz swoją miłość, but oznacza pracowity rok, a słońce oznacza pomyślność.

Wróżba z butów

Uczestniczy imprezy andrzejkowej muszą ustawić swoje buty jeden za drugim, zaczynając od ściany naprzeciwko drzwi do pomieszczenia. Osoba, której but pierwszy dotknie drzwi, weźmie ślub najszybciej z całego grona.

Wróżba ze skórki jabłka

Wróżba polega na obieraniu jabłka w ten sposób, by uzyskać najdłuższy kawałek skórki. Następnie uczestnicy zabawy rzucają skórką za siebie. Imię przyszłej partnerki lub partnera będzie zaczynało się na literkę, której kształt będzie przypominała skórka.

Przebijanie szpilką narysowanego serca

Na kartce papieru należy narysować serce, a jego środek wypełnić męskimi lub żeńskimi imionami. Następnie każdy uczestnik zabawy musi przebić szpilką kartkę, bez wcześniejszego wglądu w umiejscowienie imion. Imię przyszłego partnera lub partnerki wyznaczy szpilka.

Miska z marzeniami

Do miski z wodą każdy po kolei wrzuca karteczki, na których zapisał swoje marzenia. To marzenie, które wypłynie na powierzchnie jako pierwsze, szybko zostanie spełnione.

 

Komentarze

Komentarze