Bezpieczeństwo dziecka na placu zabaw. Na co zwrócić uwagę? [wywiad]

Nasze dzieci niemal codziennie bawią się na różnych placach zabaw. Nie zastanawiamy się, jednak kto zarządza danym obiektem, oraz co jest ważne dla bezpieczeństwa maluchów. O tych sprawach mówi Iwona Topolska z firmy SklepMiejski.pl.

Redaktor: Dzień dobry, Pani Iwono. Dziękuję za poświęcenie nam czasu. Zacznijmy od podstaw: kto może założyć plac zabaw dla dzieci?

Iwona Topolska: Dzień dobry! Każdy może założyć plac zabaw – przedszkole, wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia, gmina, restauracja, a nawet osoba fizyczna. Ważne jest jednak, aby pamiętać o odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci korzystających z takiego miejsca.

Redaktor: Jakie są najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, zakładając plac zabaw?

Iwona Topolska: Kluczowe jest przestrzeganie norm i przepisów budowlanych. Budowa placu zabaw często wymaga zgłoszenia w miejscowym wydziale architektury. Warto też korzystać z pomocy projektanta, który pomoże dostosować plac do naturalnego krajobrazu i zapewnić ciekawą roślinność, dodatkowe elementy małej architektury. Ważna jest również odpowiednia nawierzchnia, która zapewni właściwą amortyzację przy upadku.

Redaktor: Jakie normy i przepisy dotyczą placów zabaw?

Iwona Topolska: Najważniejsze to normy PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177. Poza tym mamy Dyrektywę w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów oraz Ustawę o ogólnym bezpieczeństwie produktów i Prawo budowlane. Warto też zwrócić uwagę na Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące warunków technicznych budynków.

Redaktor: Jakie są obowiązki zarządców i właścicieli placów zabaw?

Iwona Topolska: Kluczowe jest zamawianie wyposażenia zgodnego z normami. Od dostawcy powinniśmy otrzymać wszelkie niezbędne dokumenty, instrukcje oraz certyfikaty. Przed oddaniem placu do użytku warto zlecić ocenę jego bezpieczeństwa. Ważne jest też dbanie o strefę bezpieczeństwa, umieszczanie tablicy informacyjnej oraz odpowiednie ubezpieczenie placu.

Redaktor: Jak dbać o plac zabaw, aby był bezpieczny dla dzieci?

Iwona Topolska: Odpowiedzialność za plac zabaw to przede wszystkim regularne kontrole. Co tydzień warto sprawdzić stan urządzeń i czystość nawierzchni. Co miesiąc lub kwartał kontrolować zużycie urządzeń i ogrodzenia. Raz do roku warto przeprowadzić kontrolę główną z udziałem podmiotu zewnętrznego. Ważne jest też przestrzeganie zaleceń pokontrolnych.

Redaktor: Dziękuję za rozmowę, Pani Iwono. Mam nadzieję, że nasz wywiad przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na placach zabaw w Polsce.

Iwona Topolska: Dziękuję za zaproszenie. Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas priorytetem, dlatego zawsze staramy się dzielić wiedzą na ten temat. Zapraszamy do śledzenia

Bezpieczeństwo naszych dzieci jest bezcenne. Wybierając odpowiedni plac zabaw, nie tylko zapewniamy im radość i zabawę, ale przede wszystkim dbamy o ich bezpieczeństwo. Atestowane place zabaw z firmy SklepMiejski.pl to gwarancja jakości, zgodności z normami i przede wszystkim troski o najmłodszych. Jeśli planujesz założyć plac zabaw, który będzie nie tylko atrakcyjny, ale przede wszystkim bezpieczny i posiadał odpowiednie wsparcie techniczne, odwiedź stronę https://placezabaw.sklepmiejski.pl/ i wybierz najlepsze rozwiązanie dla swojej inwestycji. Niech zabawa dzieci będzie przede wszystkim bezpieczna!

Place zabaw dla dzieci z atestem do przedszkoli, szkół, miast, producent SklepMiejski.pl

Komentarze

Komentarze