Brytyjska mutacja koronawirusa atakuje najmłodszych ! Jak rozpoznać objawy ?

Sytuacja epidemiologiczna robi się coraz bardziej skomplikowana w Polsce i w całej Europie. Zjadliwa odmiana wirusa z Wuhan atakuje dzieci. Jak rozpoznać nieoczywiste objawy ?

Szczyt trzeciej fali

Według dr Michała Sutkowskiego znajdujemy się u szczytu trzeciej fali epidemii. Bardzo wiele osób jest hospitalizowanych, dużo pacjentów znajduje się pod respiratorami. Niestety też coraz więcej młodych ludzi i dzieci. Połowa z miejsc przeznaczonych dla najmłodszych jest już zajęta. W rozmowie z Polskim Radiem dr Sutkowski powiedział:

Wiele zależy od nas. Trzecia fala w natarciu, a przed nami święta. W tym kontekście musimy pamiętać, by ta fala nie rosła po świętach. Potrzebne są tu nasze odpowiedzialne zachowania.”

Mutacja groźna dla młodych

Dr Sutkowski powiedział, że mutacja brytyjska jest bardzo groźna dla osób młodych. Występuje większa transmisyjność tego wirusa, atakuje on dzieci i osoby starsze. Przez tę mutację śmiertelność jest znacznie wyższa.

Jak rozpoznać objawy u dzieci ?

Czujność rodziców jest bardzo ważna. Stan dziecka może się bardzo szybko pogorszyć. Dotyczy to przede wszystkim najmłodszych. Przebieg u dzieci mutacji brytyjskiej jest nietypowy. Pojawiają się bóle brzucha, wymioty, objawy żołądkowe, a później narasta kaszel. Pojawia się też duszność. Maluch może bardzo szybko się odwodnić. Konieczne jest leczenie szpitalne.

Zespół pocovidowy

Może się pojawić 3-4 tygodnie po chorobie. Może też wystąpić po bezobjawowym przejściu koronawirusa. Objawia się wysoką gorączką, która nie reaguje na leki, wymiotami i wysypką na rękach, nogach i tułowiu. U dziecka mogą wystąpić też problemy kardiologiczne. Konieczna jest szybka hospitalizacja dziecka.

źródło: niezalezna.pl

zdjęcie: pexels.com

Komentarze

Komentarze