Cała prawda o strachu przed porodem: 5 wskazówek, które pozwolą Ci walczyć ze stresem!

Zaczęło się, gdy byłaś małą dziewczynką i marzyłaś o dniu, w którym zostaniesz mamą. Pewnie nawet zaplanowałaś ile dzieci będziesz mieć – i na pewno nie kończyło się na jednym;) Jeśli myśl o zostaniu mamą jest wciąż dla Ciebie cudowna, ale na wzmiankę o porodzie paraliżuje Cię strach, nie jesteś sama! Wiele kobiet obawia się porodu, ten lęk ma swoją nazwę tokophobia. Tokofobia może prowadzić do bardziej bolesnego porodu i większego ryzyka depresji poporodowej. Zamierzamy zmierzyć się z pięcioma największymi lękami kobiet i prawdą, która za nimi stoi.

Strach nr 1: ” Nie będę w stanie poradzić sobie z bólem”

A w rzeczywistości – Są na to sposoby! Ból nie pojawi się jak tona cegieł. Skurcze będą początkowo łagodne. Kiedy już są, spróbuj obejrzeć film, zdrzemnąć się pomiędzy nimi i oddychać, aż naprawdę będziesz potrzebować czegoś, co go uśmierzy. Daj szansę swojemu ciału, a w razie czego skorzystaj ze znieczulenia.

Strach nr 2:  „Nie zdążę dojechać do szpitala”

A w rzeczywistości – Chociaż niektóre dzieci rodzą się poza szpitalem, jest to rzadkie zjawisko. Aby tego uniknąć, zacznij odmierzać czas pomiędzy skurczami już na początku, kiedy tylko je poczujesz. Kiedy dzieli je 10 minut i ból narasta, czas jechać do szpitala.

Strach nr 3:  Nieplanowane cesarskie cięcie

A w rzeczywistości – Każdy zespół, lekarz i położne dołożą wszelkim starań, żeby Twój poród odbył się siłami natury. To bezpieczniejsze dla Ciebie i dla dziecka. Zachowaj otwarty umysł i wiedz, że cesarskie cięcie to plan b i ostateczność.

Strach # 4:  Utrata kontroli

A w rzeczywistości – Kontrola nad Twoim życiem jest ważna. Kiedy nadejdzie czas porodu, zaczyna się jej utrata. Położna tłumaczy: „Rozumiem, że poród jest dla ciebie przerażający, ponieważ nie możesz kontrolować jak będzie przebiegał. Ja też nie mogę tego kontrolować, twój współmałżonek nie może tego kontrolować, ani lekarz. Musimy pozwolić, by natura robiła swoje, a ja zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zapewnić ci zdrowe dziecko i zachować zdrową mamę. ” Mówiąc wprost, im szybciej odpuścisz, tym szybciej się zrelaksujesz.

5 wskazówek dotyczących zwalczania strachu

  1. Przestań słuchać opowieści grozy z porodówek. Każdy pisze własną historię narodzin, a każdy poród jest inny.
  2. Naucz się oddychać. Oddychanie pomoże ci przejść przez wszystko i jest dobre zarówno dla twojego dziecka, jak i macicy.
  3. Kształć się. Dowiedz się jak najwięcej o przebiegu porod, nawet jeśli planujesz znieczulenie zewnątrzoponowe. Nic cię nie zaskoczy.
  4. Miej wsparcie. Jeśli uważasz, że twój współmałżonek lub matka nie zapewni Ci wsparcia, którego potrzebujesz w czasie porodu, rozważ zatrudnienie douli, która będzie przy tobie, pomagając ci oddychać i zachować spokój.
  5. Zapytaj o pomoc. Jeśli zmagasz się z tokofobią, zajrzyj do psychologa, aby uspokoić się przed porodem.

DB

Źródło: bundoo.com

Zdjęcie: bbc.com

Komentarze

Komentarze