Co dobrego oferuje ciecierzyca? Sprawdź!

Ciecierzyca, zwana również cieciorką i grochem włoskim, jest rośliną strączkową i należy do rodziny bobowatych. Uprawia się ją już od 7500 lat!

Jak smakuje ciecierzyca?

Ma lekko orzechowy smak i maślaną konsystencję. Stanowi ważny składnik kuchni indyjskiej i bliskowschodniej. Jest podstawą dań typu curry, falafel i humus, ale świetnie się również sprawdza jako dodatek do sałatek, w gulaszu, w postaci purée, podana zamiast ryżu i ziemniaków albo chrupiąca i uprażona.

Wartości odżywcze ciecierzycy

Jest doskonałym źródłem białka i ma dużo wartości odżywczych przy niewielkiej liczbie kalorii. Można ją kupić przez cały rok w większości sklepów spożywczych. Cieciorka charakteryzuje się szeregiem pozytywnych właściwości i może być podstawowym składnikiem diety.

Po pierwsze

Zawiera dużo protein, a w połączeniu z produktami pełnoziarnistymi zapewnia ich tyle, co mięso lub nabiał. Jest przy tym pozbawiona nasyconych tłuszczy. 130 gram ciecierzycy zaspokaja 27% dziennego zapotrzebowania na białko.

Po drugie

Zamyka w sobie mnóstwo błonnika (130 gram warzywa pokrywa 50% codziennej, wymaganej dawki) – zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Zapobiega to dolegliwościom ze strony układu pokarmowego. 30 minut. Na początku będzie trudno.

A po trzecie

W cieciorce można znaleźć mangan, kwas foliowy i żelazo, które mają istotne znaczenie w wielu procesach w
organizmie.

ciecierzyca
Pixabay

Właściwości zdrowotne ciecierzycy

Można wskazać szereg korzyści zdrowotnych wynikających z regularnego spożywania omawianego warzywa strączkowego. Ciecierzyca zwiększa energię (dzięki manganowi i żelazu). Zmniejsza i stabilizuje poziom cukru we krwi oraz zapewnia poczucie sytości na dłużej. Ciecierzyca obniża także poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory (za sprawą antyoksydantów).

Czytaj też: Co jeść, żeby mieć świetną sylwetkę?

ciecierzyca
Pixabay

Źródło: Wiki-fitness.com

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze