Co powinna zawierać maść na hemoroidy w ciąży i jak się je leczy?

Choroba hemoroidalna obejmuje również okres ciąży i karmienia piersią. W tym czasie kobiety bardzo często zmagają się z chorobą jak żylaki odbytu. Wiele z nich szuka gotowych i skutecznych produktów do łagodzenia objawów typowych dla hemoroidów (nie tylko w ciąży). Co jednak powinna zawierać, jak działać i czy na pewno maść na hemoroidy w ciąży jest bezpieczna? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Dlaczego w ciąży występują hemoroidy i dlaczego?

Hemoroidy w ciąży są powszechne i dotyczą sporego odsetka kobiet. Pojawiają się ze względu na zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, które występuje w trakcie ciąży, a jest związane z rozwijającym się dzieckiem wewnątrz brzucha, a konkretnie macicy, który bardzo rozciąga się w czasie tych 9 miesięcy. Dodatkowo wzmożona ilość hormonów i zwiększone przepływy krwi mogą prowadzić do poszerzenia się żył odbytu i okolicy okołoodbytniczej. Niejednokrotnie wiele przyszłych mam przerzuca się na siedzący tryb życia, chociaż nie jest to reguła. Wspomniana aktywność fizyczna wraz z dietą mogą przyczyniać się do pojawienia się hemoroidów w ciąży, ale predysponować do ich utrzymania się w okresie karmienia.

Jak leczyć hemoroidy w ciąży – co stosować?

Leczenie hemoroidów w ciąży powinno być delikatne, ale jednocześnie skuteczne i bezpieczne dla matki i rozwijającego się dziecka. W przypadku ciążowych hemoroidów należy unikać silnych leków na hemoroidy, które mogą zaszkodzić dziecku, a mogą zawierać np. niektóre antybiotyki lub sterydy o silnym działaniu. Zaleca się stosowanie maści na hemoroidy w ciąży, które zawierają naturalne składniki takie jak kora dębu czy oczar wirginijski. Jedną z opcji, która znajduje zastosowanie są leki w formie kremu, maści i czopków na bazie składników jak tribenozyd i lidokaina. Niestety, doustne leki na hemoroidy w ciąży są niewskazane, ponieważ brakuje danych dotyczących bezpiecznego stosowania ich w tym okresie – wyjątkiem nie są również mamy karmiące piersią – one też nie skorzystają z tabletek z diosminą czy ruszczykiem na hemoroidy.

Dobra maść na hemoroidy w ciąży, czyli jaka?

Dobra maść na hemoroidy w ciąży i laktacji powinna zawierać składniki łagodzące podrażnienia, świąd, zaczerwienienie i nadmierne przekrwienie jak tribenozyd o działaniu przeciwzakrzepowym. Dlaczego obecność tego składnika w kremach i maściach na hemoroidy w ciąży jest ważna? Wspiera zdolność płynięcia krwi w rozszerzonych naczyniach okołoodbytniczych, co ogranicza ryzyko zakrzepów związanych z zastojem krwi żylnej. Składnikiem odpowiedzialnym za ograniczenie bólu, pieczenia, swędzenia jest lidokaina, ponieważ znieczula ona miejscowo skórę i błony śluzowe. Wspomniany preparat sprawdzi się również jako najlepsza maść na hemoroidy po porodzie, podobnie jak w czasie ciąży i dalej, gdy okres połogu minie.

Czy maść na hemoroidy pomaga na objawy?

Tak, odpowiednia maść na hemoroidy w ciąży może pomóc zmniejszyć objawy takie jak świąd, pieczenie czy krwawienia, które są typowe dla hemoroidów w okresie ciąży. Zależnie od składu profil takich preparatów może być różny, jednak leczenie hemoroidów w ciąży skupia się przede wszystkim na łagodzeniu objawów, które w znaczący sposób obniżają jakość życia np. wywołując strach przed pójściem do toalety, która będzie kojarzyć się z bólem i pieczenie.

 

yayimages.com

Co zawiera maść na hemoroidy w ciąży?

Maść na hemoroidy w ciąży może zawierać naturalne składniki takie jak kora dębu, oczar wirginijski, czy substancje łagodzące takie jak tribenozyd i lidokaina. Kluczowe składniki o szerokim spektrum działania i bezpieczeństwa to przede wszystkim substancja czynna znieczulająca jak chlorowodorek lidokainy i p/zakrzepowy tribenozyd. Wspomniane składniki można z powodzeniem znaleźć zarówno w preparatach jak maść, krem czy czopki na hemoroidy w ciąży.

Leki – maść czy czopki na hemoroidy w ciąży?

Preferowaną formą leczenia hemoroidów w ciąży jest maść, ponieważ działa głównie zewnętrznie i może skutecznie łagodzić objawy skupione bezpośrednio w okolicy odbytu. Jednak w przypadku wewnętrznych guzków krwawniczych, kobieta w ciąży może potrzebować również czopków na hemoroidy. Warto mieć na uwadze, że obecnie większość maści / kremów na hemoroidy posiada dołączony do opakowania aplikator, co umożliwia ich stosowanie jak czopki, ponieważ zapewnia odpowiednio głęboką aplikację leku. Dlatego maść na hemoroidy w czasie ciąży jest opcją na żylaki odbytu zewnętrzne i wewnętrzne.

Hemoroidy w ciąży – leczenie dietą

W przypadku hemoroidów w ciąży dieta odgrywa istotną rolę. Warto zwiększyć spożycie błonnika, który pomaga w regulacji przewodu pokarmowego i zapobiega zaparciom, co może złagodzić objawy hemoroidów. W czasie ciąży warto sięgnąć po surowce zielarskie jak nasiona lnu, babka płesznik i jajowata – to sprawdzone i bezpiecznie składniki gwarantujące wsparcie procesu defekacji – formowania stolca, a także wydalanie. Warto również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, ponieważ odwodnienie zwiększa ryzyko zaparcia, a co za tym idzie to gwarancja bólu przy defekacji u ciężarnych i nie tylko zmagających się z chorobą hemoroidalną.

Co na hemoroidy przy karmieniu piersią?

Tutaj odpowiedzi są podobne, o ile nie identyczne w przypadku leczenia choroby hemoroidalnej w czasie ciąży. W okresie laktacji i karmienia piersią lekami z wyboru są czopki i maść na hemoroidy z lidokainą i tribenozydem. Nie można zapominać o innych wspomagaczach, po które sięga również przyszła mama, czyli nasiadówki z kory dęby. Nieodłącznym elementem, który zawsze jest wskazany w leczeniu hemoroidów jest dieta wspierająca jelita i redukująca ryzyko zaparcia vel zatwardzenia.

 

 


ARTYKUŁ SPONSOROWANY 

 

 

Komentarze

Komentarze