Co roku, z powodu TEJ CHOROBY UMIERA 2,5 tysiące Polek! Lekarze ostrzegają

Co roku, z powodu TEJ CHOROBY UMIERA 2,5 tysiące Polek! Lekarze ostrzegają: nowotwory złośliwe jajnika stanowią przyczynę blisko 5% zachorowań oraz są czwartą przyczyną zgonów kobiet na nowotwory. Wśród nowotworów jajnika nowotwory nabłonkowe (rak jajnika) występują w ponad 90% przypadków.

Corocznie na raka jajnika umiera w Polsce ok. 2,5 tys. kobiet. Według danych krajowych wartość
tego wskaźnika w minionych sześciu latach oscylowała między 6,8 a 7 na 100 tys. Według szacunków GLOBOCAN standaryzowany współczynnik zgonów (SDR) na raka jajnika w Polsce, obliczony na przestrzeni ostatnich lat, wyniósł 7,3 na 100 tys. i należał do najwyższych w Europie.

W mniejszym stopniu ryzyko zachorowania podwyższają czynniki wpływające na poziom określonych hormonów płciowych, takie jak:

brak ciąży,

brak karmienia piersią,

nieskuteczna stymulacja owulacji,

zespół policystycznych jajników,

endometrioza,

palenie tytoniu (rak śluzowy).

Ryzyko zachorowania zmniejsza stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz okluzja
jajowodów, wycięcie macicy i karmienie piersią.

Jak możemy zapobiec rozwojowi rakowi jajnika?

„Jeżeli regularnie się badasz, można zdiagnozować raka we wczesnym stadium rozwoju i szanse, że zostanie wyleczony są naprawdę duże.W celu wczesnego wykrycia raka jajnika najczęściej wykorzystuje się badanie kliniczne, ultrasonografię i oznaczanie poziomu markera nowotworowego CA125 w surowicy krwi” – czytamy na stronie Kwiat Kobiecości.

Drogie czytelniczki, zwracamy się do was z ogromną prośbą! Badajcie się. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Zobacz też: Robisz to swojemu dziecku? Przez to zachowanie, STRACI SZACUNEK DO INNYCH i stanie się agresywne

Źródło: Zielona Księga

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze