Co zrobić, gdy dziecko SPADNIE z łóżka?

Niemowlęta często są niespokojne i spadają z łóżka podczas drzemki lub snu. Jeśli tak się stanie, należy spokojnie ocenić sytuację i uważnie przyjrzeć się ewentualnym oznakom kontuzji.

Co zrobić, gdy dziecko spadnie z łóżka?

Przede wszystkim – nie panikuj – tylko dobrze oceń sytuację. Mimo iż upadek dziecka z łóżka może być przerażający, zwykle nie powoduje żadnych poważnych obrażeń. Jednak możliwe jest wystąpienie kontuzji, dlatego opiekunowie powinni być świadomi oznak wskazujących, że dziecko po upadku wymaga badania lekarskiego.

Pierwsza reakcja

Kiedy niemowlę lub maluch spada z łóżka, należy zachować spokój i szybko ocenić sytuację.

Czytaj też: W Birmie urodziło się całkowicie zdrowe dziecko z… dwiema głowami!

Kiedy należy zadzwonić po pogotowie?

Natychmiast zadzwoń po pogotowie, jeśli:

  • dziecko straciło przytomność
  • bardzo krwawi
  • wygląda, jakby miało poważny uraz głowy

Pamiętaj, że nieumiejętne przenoszenie dziecka z urazem głowy lub kręgosłupa może spowodować poważne komplikacje. Jeśli jednak dziecko jest w miejscu, w którym istnieje ryzyko dalszych urazów, można delikatnie przenieść je w bezpieczniejsze miejsce. Jeśli wymiotuje lub ma napad, delikatnie obróć je na bok. Upewnij się, że jego szyja jest prosta podczas przewracania go. Dobrze jest podnieść dziecko i pocieszyć je, jeśli jest przytomne i nie wydaje się mieć żadnych poważnych obrażeń.

Co jeszcze możemy zrobić?

Przede wszystkim zachowaj spokój i delikatnie obejrzyj dziecko, zwracając szczególną uwagę na jego głowę pod kątem istnienia guza, siniaków lub innych obrażeń. Sprawdź resztę ciała dziecka, w tym jego ramiona, nogi, klatkę piersiową i plecy.

Jeśli dziecko nie wykazuje żadnych widocznych objawów urazu i nie wydaje się zachowywać inaczej niż zwykle, wystarczy je uważnie obserwować.

 

POLECAMY: Czy Lara Gessler będzie pokazywać twarz swojego dziecka? Zaskakująca deklaracja celebrytki!

 

Źródło: Medicalnewstoday.com

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze